Държавите членки на ЕС могат да създават схеми, чиято цел да бъде допълнително подпомагане на животновъдите. Това беше и предложението, изразено от еврокомисара Януш Войчеховски към министрите на земеделието по време на последния Съвет на министрите, проведен на 24 май. След заседанието еврокомисарят даде пресконференция за медиите.
Като припомни, че ситуацията за животновъдите се влоши още повече след войната в Украйна, Войховски подчерта как те много по-трудно биха преодолели негативите от кризата в сравнение със зърнопроизводителите, които получават компенсации за повишените си разходи за торове.„Смятам, че всяка страна трябва да помисли и да намери начин, да направи по-ефективна подкрепата за своите животновъди. И не говоря за интензивно производство, а за устойчиви практики в животновъдството. Мисля, че това е отличен инструмент за подкрепа, защото фермерите могат да развиват устойчиво животновъдство и да повишат хуманното отношение, и да получават добри доходи за това. Повтарям, че това е една възможност за страните членки, но не е задължителна“, подчерта още еврокомисарят от Полша. Според Войчеховски е „необходимо е да имаме силни програми за подкрепа на животновъдите, свързани със здравето на животните и хуманното отношение“.
Еврокомисарят обясни, че ЕК е изпратила писма с множество коментари до 19-те страни членки, които първи са предали своите национални стратегически планове за развитие на земеделието. „Европейската комисия трябва да изпрати коментарите си в срок от 6 месеца и това е абсолютно задължително. Всички коментари ще отговарят на правилата, заложени в регламентите за Общата селскостопанска политика. Абсолютно необходимо е плановете да бъдат оптимизирани и подобрени, да отговарят на новата ситуация на пазарите в условията на война в Украйна“, подчерта Януш Войчеховски.
Българската позиция, изразена по време на заседанието на Съвета на ЕС
При работата по стратегическите планове приоритетно е качеството, а не бързото приключване, посочи още еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони по време на пресконференцията. Той каза още, че вече е задействан механизмът за подкрепа на фермерите по време на кризи – така нареченият кризисен резерв, средствата от който през минали години се разпределяха в края на календарната година.
Последиците от войната в Украйна за пазарите на селскостопанска продукция, сушата в Европа, влиянието на Covid-19 и правилата за транспортиране на животни бяха сред основните теми във фокуса на този Съвет на ЕС по земеделие. Европейският съюз ще продължи да подкрепя страната в усилията да изнесе продукцията си и да помага на Украйна да подсигури новата реколта от зърнени култури, стана ясно по време на пресконференцията.
„Вече нищо не може да ни изненада в поведението на Русия. Нейните действия в исторически план и сегашната агресия срещу Украйна показват, че Русия цели да атакува системите за прехрана, да дестабилизира пазарите и световната продоволствена сигурност. Това е една от целите и един от инструментите на тази война. Надявам се други засегнати държави да не се поддадат на този натиск. Това е още един сигнал, че е необходимо да подсилим продоволствената си сигурност, да повишим производствения си потенциал, поне в краткосрочен план, защото се надявам тази война да не продължи още дълго време“, каза еврокомисар Войчеховски.
Той отбеляза още, че срещата на високо равнище между ЕС и Замбия е била важна. В дългосрочен стратегически план африканските държави имат огромен потенциал за увеличаване на земеделската продукция, но се нуждаят от подкрепа да произвеждат сами, посочи европейският политик.
Лилия Александрова