Начало » Пазари » Маслодайни култури

ЕС увеличава месечния внос и преработката на слънчогледа

На годишна база обаче вносът от началото на сезона намалява
Синор.БГ / 24.05.2022 г.
ЕС увеличава месечния внос и преработката на слънчогледа

През март държавите-членки на Европейския съюз са внесли 100 хил. тона слънчоглед – най-голямото количество за последните 15 месеца, сочат оценки на авторитетната германска компания за пазарни анализи и прогнози Oil World, цитирани от електронното издание АПК-Информ. Доставките са осъществени основно от Молдова (75 хил. тона) и Украйна (14 хил. тона), надхвърляйки очакванията на експертите. За сравнение – през февруари вносът на слънчоглед в ЕС бе 40 хил. тона, а през март 2021 г. – едва 27 хил. тона. От началото на селскостопанския сезон (1 август 2021 г.) до края на март обаче вносът на маслодайната култура в общността се е свил до 413 хил. тона от 710 хил. през същия период на миналия сезон.

От изданието отбелязват, че през април количествата слънчоглед, изнесени от Украйна, са достигнали 105 хил. тона, преобладаващата част от които са изпратени за ЕС. Анализатори очакват, че през периода от април до края на селскостопанския сезон на 30 юли в ЕС могат да бъдат внесени и 120-130 хил. тона от маслодайната култура, произведена в Аржентина.

Всичко това дава основание на експертите на Oil World да прогнозират, че от април до края на сезона преработката на слънчоглед в ЕС може да нарасне с 1,3-1,4 млн. тона спрямо същия период на миналия сезон, когато преработените количества достигнаха 8,1 млн. тона. Очакванията им са в най-голяма степен да нарасне преработката на слънчоглед в Румъния, Унгария, Франция, Испания и България.

ЕС увеличава месечния внос и преработката на слънчогледа
10816
 

Последни материали
Виж
НИМХ
Жълт код за поройни валежи в Хасковско и Кърджалийско на 24 март
Разговори за цени и наличности
МЗХ ще се срещне с Лукойл и производителите на торове
Защо листата на разсада на пипера пожълтяват?
Има завишаване на стойности
108 млн. под лупа: Христанов праща поръчки за напояване на прокуратурата
Висш служител на БАБХ ще бъде освободен
Христанов: Поне със седмица по-рано ще направим плащанията по Индикативния график
Черната скорцонера
Златният корен от миналото, заслужаващ да се върне в нашите градини
Свързани материали
Виж
Има завишаване на стойности
108 млн. под лупа: Христанов праща поръчки за напояване на прокуратурата
БАБХ
Опасни норми на пестициди и в четвъртия кораб със слънчоглед от Аржентина
Върнаха 95 хиляди евро след измама с рекултивация на земеделска земя
Доставките на мека пшеница и ечемик от трети страни са се сринали с над 50 на сто
Спадът във вноса на зърно в ЕС през сезона надхвърля 25 на сто
Началото на пролетната сеитба се очертава към средата на април
Посевите с есенници в Добричко са в добро състояние след зимата
Ранени са двама души от екипажите, повредена е и административна сграда
Руски дронове атакуваха 2 кораба със зърно в пристанища в Одеска област
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини