Начало » Важно за фермера » Животновъдство
11.05.2022 г.

Фрапантни нарушения при проверки във ферми от Благоевградска и Кюстендилска област

БАБХ
Фрапантни нарушения при проверки във ферми от Благоевградска и Кюстендилска област

При проверки в 50 животновъдни обекта в областите Благоевград и Кюстендил инспектори от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) са открили невероятни далавери, извършвани на роднински принцип, за да се наемат огромни пасища само от едни и същи лица. Това съобщиха от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) след извършените физически и документални инспекции по фермите.

В някои обекти, регистрирани в информационната система на агенцията ВетИС като действащи, изобщо не са открити налични животни. Другаде регистрите не са актуализирани или пък изобщо не са водени. В голяма част от случаите броят на констатираните животни в даден обект не съвпада с броя им във ВетИС.

Тежки нарушения при отглеждане на животни констатира проверка на БАБХ на стопанство в Област Кюстендил

Открити са също животни, регистрирани в един животновъден обект, но физически отглеждани в няколко други обекта с различни координати.

Разкрити са също по няколко обекта, регистрирани на едно лице (от проверявани пет лица, имащи родствена връзка по между си), а животните на всички собственици се отглеждат на едно място. Това документално спомага за очертаване на пасища в няколко общини и води до ощетяване на други фермери, поясниха от БАБХ.

Липсвала също и писмени уведомления за настъпили промени в числеността на стадото (закупени, продадени, заклани животни). Множество са изтеклите удостоверения за регистрация на животновъдни обекти по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД), регистрирани като „ферма за целогодишно пасищно отглеждане“ на различни видове и категории животни.

Част от животните, констатирани в даден животновъден обект, не фигурират на името на собственика на обекта, съгласно извършената справка във ВетИС. На други места е имало налични животни, без обаче те да фигурират в информационната система на агенцията. Същевременно липсва писмено уведомление за датата и начина на придобиване и наличието им във фермата.

Често липсват и писмени уведомления от собствениците към регистриран ветеринарен лекар (РВЛ) за предстоящо клане на животни. Констатирани са животни без идентификационни документи и/или без идентификатори.

Инспекторите установиха и редица нарушения от страна на ветеринарните лекари, които часове преди проверките на БАБХ са информирали фермерите, с цел да се прикрият липсващи животни. Констатирано е движение на цели стада животни във ВетИС в рамките на минути. В тази връзка ще бъдат предприети мерки по прекратяване на договори с тези регистрирани ветеринарни лекари.

В някои обекти мероприятията по Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните и зоонозите в България не са отразени в паспортите на част от животните.

Нарушения са констатирани и в сградния фонд на животновъдните обекти. Имало е ферми с частично или в цялост нарушена ограда на определени места, липсвали са контейнери за странични животински продукти (СЖП) и специфично рискови материали (СРМ). Липсват дезинфекционни съоръжения на входа на някои животновъдни обекти за дезинфекция на хора и транспортни средства, обслужващи обекта.

Установено е, че някои от издадените удостоверения за регистрация на животновъдните обекти не са идентични с информацията, отразена във ВетИС. Част от обектите не отговарят на зоохигиенните, ветеринарномедицинските и изискванията за хуманно отношение към животните.

На някои места броят на отглежданите животни надвишава позволения капацитет на животновъдния обект, според удостоверението по чл. 137 от ЗВД. Част от животновъдните обекти и пасища не отговарят на изискванията по същия член и на Наредба №44 от 20.04.2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти.

На всички обекти с установени нарушения и несъответствия ще бъдат съставени актове за административно нарушение. Въпросът обаче е защо от ведомството не обявяват имената на ветеринарите, с които прекратяват договорите, а също и кои са отговорните лица в самата агенция, които досега би трябвало да установят нередностите, които очевидно са с дата поне преди пет-шест години.

При проверките инспекторите на Агенцията по храните все пак са установили и животновъдни обекти с напълно изрядна документация и наличности, без никакви нарушения.

Фрапантни нарушения при проверки във ферми от Благоевградска и Кюстендилска област
13562
 

Последни материали
Виж
До 22 април е отворен прием за подпомагане на занаяти в селските райони
Образци на възраженията се генерират автоматично до 7 февруари 2025 г.
Фермерите могат да се запознаят с обхвата на проекта на слой Физически блокове в СЕУ
Вече пазарната конюнктура определя износа, а не логистичните ограничения
Цялото зърно е печелившо за украинските фермери за пръв път през войната
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
Свързани материали
Виж
БАБХ призовава животновъдите да внимават за шап по животните
Най-после се упражнява контрол
БАБХ е затворило незаконна конеферма край Разлог
Отговор от БАБХ
В началото на март очаквайте подкрепа за борбата с „черната златка“!
БАБХ
Браншовите съюзи събират фермерите на срещи заради заразите по овцете
По повод протестите в Бургаско
От БАБХ повторно обясняват, че е невъзможно да плащат за болести извън списъка за имунопрофилактика
Среща в БАБХ
Бизнес и администрация в общ диалог за борбата срещу черната златка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини