Бойко Георгиев от село Боринци стана абсолютен фаворит в състезанията по ръчна стрижба на десетия Национален сбор на овцевъдите, след като спечели и двете надпревари на 6 и 7 май, съобщиха организаторите на проямата. В първия ден на събора фермерът свали с овчарска ножица руното на мериносова овца за 12,28 мин., а в събота подобри собствения си резултат и се справи със задачата за 9,54 мин. Така Бойко постави своеобразен рекорд в състезанието с печеленето на призовите места в 3 поредни години на събора.
На Гергьовден в състезанието по ръчна стрижба се включиха общо 6 участника, като втори се класира класира Бойчо Бойчев от село Стрелци, а трети – Зекире Мустафов от Търговище, който затвърди позицията си и на следващия ден. Във второто състезание по стрижба се включиха 8 души, сред които и 14-годишният Илия Петров от село Лесново от община Елин Пелин
Уменията си в ръчната стрижба показаха и чуждестранни представители на браншови организации гости на събора и Националната овцевъдна и козевъдна асоциация . През първия ден в състезанието участва фермер от Молдова, а в надпреварата втория ден отлично се представи грузинецът Иракли Дигоидзе, който се класира втори.
Всички фермери получиха специални грамоти от съпредседателя на НОКА Симеон Караколев, а призьорите – и парични награди.
Майсторска, сладкодумна и атрактивна бе надпреварата по обезкостяване на агнета, в която се включиха петима мъже и една жена. Състезанието бе под вещия поглед на кулинарния спец Ути Бъчваров, който награди и победителя в състезанието Николай Колев от Варна. Агнешките мръвки Ути направи на 2000 порции Гергьовски курбан, раздаден за здраве на присъстващите на събора.
В конкурса за най-добро сирене, кашкавал и оригинален продукт от овче и козе мляко участваха 11 малки производители на млечни продукти. Журито от експерти категорично отреди първо място на Фермерска мандра село Строево от община Марица в област Пловдив за 2 техни продукта - овчи кашкавал и сирене смес от овче и краве мляко. На второ място бе класирано козето сирене на „Валета милк“ от Сухиндол, а на трето – продуктите на ферма „Братя Галеви“ от село Градище от община Левски в област Плевен.
На поляните край Петропавловския манастир се проведоха състезания за теглене на товари от коне тежковози и изложба на български овчарски кучета. Общо 78 елитни кучета дефилираха във втория ден на Националния събор на овцевъдите. Специализираното изложение бе организирано от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) в партньорство с асоциацията Българско овчарско куче. На специално дефиле бяха представени пред публиката присъстващите клубове от Банкя, „Сердика“-София, Монтана, Видин, Ботевград, „Тракия“-Пловдив и кучета европейски и световни шампиони за миналата година. В конкурса на изложбата бяха отличени най-добрите екземпляри българско овчарско куче в различни възрасти и класове.
„С годините породата Българско овчарско куче се утвърждава не само у нас, но и в чужбина. Животни от този вид вече се отглеждат в повече от 10 европейски страни, и то предимно заради охранителните им качества. Пожелавам на всички клубове и на специализирания киноложки съюз да развиват и утвърждават тази елитна порода“, каза заместник-министърът на земеделието Стефан Бурджев при откриването на изложбата, цитиран от дирекция „Връзки с обществеността и протокол” в министерството.
На събора на овцевъдите са представени 1000 чистопородни животни – овце, кози, лами, кучета, коне и магарета, специализирана селскостопанска техника, оборудване и фуражи. В програмата са включени демонстрации на приготвяне на млечни продукти по стари и съвременни технологии, фермерски състезания. Под мотото „Българските храни от български суровини“ се провежда изложението на фермерски продукти от овче и козе мляко и месо, а в зонитe за директни продажби се предлагат био храни и напитки.
Съборът на овцевъдите се провежда от 6 до 8 май край Петропавловския манастир в област Велико Търново и само за първите 2 дни бе посетено от 200 000 души. Събитието по традиция съчетава най-традиционния български поминък овцевъдството с народната битова култура и фолклор. Форумътсе организира от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) със съдействието на МЗ и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.