Заради неблагоприятни метеорологични условия в юна и в южните части на централна Европа добивите от засетите през есента култури в Европейския съюз вече се прогнозират на по-ниски нива в сравнение с очакваните досега, става ясно от редовния месечн доклад за февруари на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS), цитиран от електронното издание АПК-Информ. Същевременно в западна, северна и северните части на централна Европа метеорологичните условия като цяло са били благоприятни за развитието на есенниците и началото на пролетните полски дейности.
Предвиждането за средните добиви при меката пшеница е понижено от експертите на агенцията до 5,95 тона от хектар от прогнозираните през март 6,02 тона от хектар. Ако то се опрадвае, добивите ще останат с 1% под миналогодишните, но и с 2% над средните за последните 5 години. При твърдата пшеница понижението е до 3,55 тона от хектар от 3,6 тона от хектар, очаквани през март. Ако прогнозата се окаже вярна, добивите от твърда пшеница ще останат на миналогодишното си ниво и ще са с 1% над средния показател за последните 5 години.
За засетия през есента ечемик прогнозата за добивите е намалена до 5,79 тона от хектар от предвижданите през март 5,83 тона от хектар. Това би означавало спад на добивите с 5% спрямо миналогодишните, но и ръст от 1% в сравнение със средния 5-годишен резултат.
При рапицата оценката за добивите е на ниво от 3,2 тона от хектар, което е равно на миналогодишните и надхвърля с 4% средният показател за последните 5 години.
Експертите на агенцията представиха и първите си оценки за добивите от пролетните култури в ЕС през годината. Прогнозата за добивите от царевица е за 7,9 тона от хектар, колкото бяха и през миналата година, като спрямо средния резултат за последните 5 години нарастването е с 1%. При соята оценката е за добиви от 3 тона от хектар, или с 6% повече от миналогодишните и с 3% над средния 5-годишен резултат. Колкото до слънчогледа, предвиждането е за добиви от 2,4 тона от хектар, като това би означавало увеличение с 1% на годишна база и с 2% спрямо средния показател за последните 5 години.