Начало » Новини » Страната
13.04.2022 г.

Премиерът създава група към МВР за сигнали, подадени от медии и журналисти

Политики
Премиерът създава група към МВР за сигнали, подадени от медии и журналисти

Снимка: Министерски съвет

Премиерът Кирил Петков дава коренно различна линия в работата с медиите, като „приоритет за правителството е средствата за масово осведомяване да изпълняват своята мисия независимо и спрямо стандартите на професията". Това е съобщил министър председателят при срещата си с президента на „Радио Свободна Европа/Радио Свобода“ Джейми Флай.

В тази връзка премиерът посочи, че с негова заповед от 13 април започва работа междуведомствена работна група относно изпълнението на препоръките на Европейската комисия за защитата на медиите и плурализма. С тази цел ще се обсъждат например обучения на служители на Министерството на вътрешните работи за работа със сигнали, подадени от журналисти. Във фокуса на работната група ще бъде темата и за оптимизация на дейността на институции по отношение на защитата на журналистите, медийната собственост и финансиране им.

Подобряване на правната рамка за източниците на финансиране, борбата с езика на омразата и прозрачността на собствеността на българските медии са от ключово значение за независимостта им, обясни още Кирил Петков. В хода на разговора министър-председателят Кирил Петков и президентът на „Радио Свободна Европа/Радио Свобода“ Джейми Флай обсъдиха предизвикателствата, пред които България и Европа се изправят заради войната в Украйна, хибридните атаки, фалшивите новини и дори фалшивите събития.

 „Правителството твърдо застава зад свободата на медиите, защото всеки друг избор на поведение спрямо тях означава връщане към лоши, стари практики“, посочи Кирил Петков.

Джейми Флай отбеляза пред премиера, че „Свободна Европа“ ще разшири дейността си в България като ще разчита на журналисти от страната. Президентът на „Радио Свободна Европа/Радио Свобода“ посочи още, че  в последните месеци от медията наблюдават изключително силна активизация на т.нар. интернет тролове и фалшиви новини в България по две основни теми: войната в Украйна и действията на правителството.

Премиерът създава група към МВР за сигнали, подадени от медии и журналисти
5774
 

Последни материали
Виж
При зърното от началото на сезона спадът надхвърли 6 милиона тона
Украйна сви износа на селскостопански продукти през април на годишна база
Близо 30 килограма риба без документи е заловена край Дългопол
Пресякоха незаконен превоз на над 100 килограма калкан в Добричко
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Преработените количества мляко растат стабилно през последните години
МЗХ ще продължи подкрепата за производителите на традиционни продукти
Доставката на партида фуражна бе договорена с частно споразумение
Южнокорейски мелници закупиха на търг хлебна пшеница от САЩ
След като още толкова бяха внесени при мито от 5 на сто само за 6 седмици
Турция въведе безмитна квота от 1 милион тона за внос на царевица
Свързани материали
Виж
Учени и практикуващи журналисти обединяват усилия срещу фалшивите новини в науката
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини