Преди 10-12 години малко се знаеше за розовия домат в Централна – Източна Европа (с изключение на България), но по това време той беше вече най-популярният вид домат в света - поради голямото потребление в Източна Азия, особено в Китай и Япония. Традиционен е само в България, където е 95% от общия пазар на домати.
Отскоро можем да видим че розовите домати навлизат към западния свят. Първо в Полша. Там взе доста голям пазарен дял за кратък срок. В момента розовия домат е 50-60% от световния пазар. Русия също започна консумацията му, поради отличните вкусови качества. Потребителите са готови да платят с до 50% повече. Този успех доведе и до нещо друго - че страните доставчици започнаха да отглеждат розови домати като Узбекистан, Азербайджан и Казахстан. От няколко години розовият домат може да бъде открит и в балканските държави (Северна Македония, Албания, Сърбия).
Розовият домат Manusa RZ F1 - с невероятен вкус и високи добиви!
Защо е толкова популярен? Съдържанието на захари е сравнително високо (5 - 5,6 Brix), но едва ли е достатъчно за превъзходния вкус. Текстурата е мека, почти месеста. Съотношението захар-киселина също е специално. Той съдържа сравнително ниско ниво на киселина, но не на последно място трябва да споменем и уникалния вкусов фактор наречен „умами“
Какво е „умами“ ? От японски език „умами“ може да се преведе като "пикантен, апетитен на вкус ”. Това е един от петте основни вкусове ( заедно със сладко, кисело, горчиво, солено ). Този вкус е характерен за бульоните и варените меса. Тъй като „уамами” има свои собствени вкусови рецептори, които не произтичат от комбинация с традиционно признатите вкусови рецептори, учените считат „умами“ за отличителен вкус. Храните със силен вкус на „умами“ включват бульони, супи, миди, риба и рибни сосове, домати, гъби, хидролизирани растителни протеини, екстракти от месо, някои сирена, соев сос и дори човешката кърма.
Розовият цвят произхожда от липсващи пигменти във външните клетъчни слоеве. Поради тази причина външния цвят е розов с лилави оттенъци. Има два типа: Китайски и Японски/Momotaro тип. Китайският е по-голям, около 200-400 гр, плоско-кръгъл, с по-малко наситен цвят и не толкова кисел на вкус. Momotaro е по-малък, 120-200 гр. Той има наситен розов цвят, а вкусът е по-характерен поради по-високата киселинност. И двата вида са многослойни домати.