След вчерашните протести, проведени от лозари от цялата страна пред сградата на министерството на земеделието, заради заплахата от фалити, заместник-министърът на земеделието Стефан Бурджев е провел разговори с представители на бранша. В дискусията е участвал и Красимир Коев, директор на Изпълнителна дирекция по лозата и виното и експерти от министерство на земеделието.
Обсъдени били исканията на лозарите за извънредно подпомагане, което поне частично да покрие нарасналите оборотни разходи през тази година. Ще припомним, че разходите за отглеждане на лозята са в пъти по-големи от тези на останалите производства в сектора на растениевъдството. Заради скъпите горива, енергия и торове земеделците са притиснати в ъгъла. По време на срещата лозарите припомниха, че помощта по директните плащания може да покрива по-голяма част от себестойността на другите растениевъдства, но не и техните, тъй като на декар те имат поне пет пъти по-висока себестойност.
Дискутирани са и възможностите, от които браншът може да се възползва, така че да се компенсира задълбочаващата се разлика между разходите и приходите от лозарство. Поставен бе и въпросът за отношенията с търговските веригите.
Министерството на земеделието и лозаро-винарския сектор ще търсят заедно начини за подпомагане на отрасъла в кратки срокове, съобщиха от пресцентъра ва агроведомднмоно. Щяло да се прецизира подпомагането по КОВИД мярката, по линия на държавните помощи и субсидирането по СЕПП за лозарите, доказали са реколта и реализация на продукцията.
Птицевъдите и свиневъдите също чакат решения от агроведомството
Обсъдени бяха възможностите за подпомагане, които ще бъдат предоставени със Стратегическия план 2023-2027.
Представен бе и обнародвания днес Делегиран регламент (ЕС) 2022/467 на Комисията от 23 март 2022 година за предоставяне на извънредна помощ за приспособяване на производителите в селскостопанския сектор, включително производителите на винено грозде. С регламентa се предвижда предоставяне на финансова помощ в размер на 500 млн. евро, които да бъдат разпределени межди всички държави членки за преодоляване на последствията от усложнената ситуация в Украйна.
Държавите членки следва да разпределят помощта въз основа на обективни и недискриминационни критерии, които отчитат степента на смущенията на пазара в различните сектори.
Държавите членки са задължени да нотифицират до 30 юни описание на мерките, критериите, нивото на подпомагане, обосновката за разпределяне на помощта между различните сектори, предвиденото въздействие на мерките и методите за проверка, че то е постигнато. Помощта трябва да бъде изплатена до 30 септември 2022 г., като може да бъде кумулирана с друга подкрепа, финансирана от ЕФГЗ и ЕЗФРСР.
Повдигнат бе въпрос и за възможностите за корекцията на размера на подпомагането по обвързаната подкрепа за десертно грозде.
Предстои да се проведе среща, на която ще бъдат обсъдени възможностите за насочване на подпомагане към сектора.