Правилната грижа за овощните дървета гарантира не само добра реколта, но увеличава и дълголетието им. Те трябва да получат навременна защита от болестите и вредителите, които ги нападат. Тази защита на ябълковите дървета започва още в края на зимата и началото на пролетта.
Етапи на пролетното обработване на ябълковите дървета
Специалистите разделят процеса на пролетното третиране на четири етапа в зависимост от времето и задачите, които трябва да бъдат решени.
Етап първи
Този етап овощарите наричат обработване „по голи клони“, защото дъветата са все още в зимен покой. Извършва се преди затопляне и настъпване на сокодвижението – пъпките не са набъбнали. Сроковете зависят от региона и температурните условия, но обикновено започва през март.
На този етап се лекуват щетите, причинени от зимните студове и гризачите, унищожават се спорите на патогенните гъбични заболявания, както и зимуващите форми на различни вредители.
Обработването се извършва в следния порядък:
– отделят се счупени и увредени от студовете или вредители клони, а на младите дървета се извършва формираща резитба;
– почистване на участъците с повредена или наранена кора;
– пукнатини, рани и срезове се покриват с градински лак или боя на базата на натурални масла;
– стволовете и основните скелетни клони се варосват;
– пръскане с препарати, предпазващи от гъбични патогени (Хорус 50 ВГ, 3% бордолезов разтвор, карбамид, меден сулфат, железен сулфат и др.);
– при пръскане за унищожаване на презимували под кората вредители е полезно да се обработва и повърхността на почвата под дърветата.
Много важен е изборът на време за пръскане, защото този сезон е много неустойчиво. Желателно е да бъде сухо, безветрено, облачно, но без валежи в следващите денонощия, защото ефективността от профилактиката ще бъде сведена до нула.
Етап втори
Третирането на „зелен конус“ се извършва тогава, когато пъпките започват да набъбват и сменят цвета си, но все още не са цъфнали. Основната задача е въздействие върху вредителите, които активно увреждат ябълковите дървета (хоботници, ябълков цветоед и др.). Ако растенията през изминалия сезон са били увредени от струпясване или плодово гниене, тогава се прави третиране с 1% бордолезов разтвор или се използва комбинация между инсектицид и фунгицид. Те трябва да бъдат съвместими (Хорус с Децис или друга комбинация).
Подходящо на този етап е прилагането на механични методи и ловни пояси върху стволовете на ябълковите дървета. Те не позволяват на вредителите, презимували в почвата под дърветата да изпълзят върху короната. Поясите са ефективни и срещу мравките, които разнасят листните въшки по ябълковите дървета.
Трети етап – на „розова пъпка“
Този етап е много важен и започва тогава, когато цветните пъпки вече са набъбнали, но не са се отворили. Това е време на висока активност на ябълковия плодов червей. Вредителят снася яйцата си точно в пъпките, а излюпените ларви започват своята дейност още при формиране на завръзите. В резултат на това голяма част от тях падат, а останалите узряват червиви преждевременно.
Ябълковите дървета се увреждат още от ябълкова листна бълха, акари, листозавивачки и въшки. Те са чувствителни към действието на универсални инсектициди – Вазтак, Фуфанон и др. При силно увреждане от гъбични заболявания ябълковите дървета се нуждаят от повторно третиране с подходящи препарати. В този момент не е желателно използването на препарати, съдържащи меден сулфат. Могат да се използват фунгициди като Скор, Хорус и други, активни при температури над 10 градуса по Целзий. Добре е да се използват биопрепарати – Лепидоцид, Битоксибацилин и др.
Четвърти етап – обработване на завръзите
По време на цъфтежа третирането в ябълковата градина се прекратява за кратко, защото повечето препарати (даже тези, които се считат за безвредни за опрашителите) влияят лошо на процесите на опрашване и формиране на завръзите. Последващото обработване се прави тогава, когато вече са опадали и последните венчелистчета и са формирани завръзите, като големината им е с диаметър под 1 см. Използват се инсектициди, които са активни срещу плодов червей, плодова оса, акари и въшки.
Дърветата на този етап трябва внимателно да се огледат за пръстенотворка или други видове гъсеници, както и за ябълков молец. Обновяването на ловните пояси ще бъде от полза.
При третиране с химични препарати на ябълковите дървета е задължително да се използват средства за защита, като трябва да се спазват и всички инструкции на производителите за дозиране и приложение.
Тези профилактични мероприятия не са задължителни – трябва да се ръководим от конкретната ситуация и да не злоупотребяваме не само със силните химични препарати, но и с относително безвредните (меден сулфат и бордолезов разтвор).
Народните средства са по-малко ефективни, а при висока степен на поразяване не трябва да си губим времето. Могат да се използват при повторно обработване след силни химични препарати. Действието им ще бъде поддържащо.