Минимум по 100 кг овче мляко и 250 кг козе от едно животно трябва да бъде продадено на пазара в рамките на една календарна година, за да може животновъдите, които кандидатстват за субсидиране по линия на обвързано с производството подпомагане за овце и кози, включени в развъдни програми, да получат тази помощ. Това е записано в Стратегическия план за развитие на земеделието до 2027 г., който страната ни депозира в Европейската комисия на 25 февруари т.г.
Тази помощ ще се дава само на фермери, които отглеждат в стопанството си стопанството си 50 или повече овце-майки от една порода или 20 или повече еднопородни кози-майки, които са включени в развъдни програми. Самите животновъдни обекти трябва да са вписани в система за контрол и мониторинг на суровото мляко.
Производителите на плодове и зеленчуци са в потрес от подпомагането
Целта на това подпомагане (интервенция) допринася за осигуряване на икономическа стабилност на земеделските стопани, отглеждащи овце и кози, като по този начин повишава тяхната конкурентоспособност и стабилно позициониране на пазара чрез предлагане на месо и мляко за пазара, се посочва в мотивите.
Основно предимство е, че млечните продукти от дребни преживни животни се отличават с висока масленост, специфичен вкус и висок дял в потребителската кошница.
Бенефициентите по схемите за обвързано с производството подпомагане на доходите имат задължението да изпълняват изискванията за предварителната условност.
* Заявените за подпомагане животни трябва да са на възраст от 12 месеца до 84 месеца за овце и до 108 месеца за кози.
* Заявените за подпомагане животни трябва да са идентифицирани и регистрирани в системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ.
* Земеделските стопани трябва да продължат да отглеждат заявените овце-майки и/или кози-майки най-малко 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане.
* Земеделските стопани могат да заменят заявените животни с други, отговарящи на изискванията за подпомагане към последния ден за подаване на заявления за подпомагане, при условие че извършат замяната в срок до 10 дни от края на събитието, което я е наложило, и надлежно са уведомили Разплащателна агенция в срок от 7 работни дни следващи деня на фактическата замяна.
* Не се допуска доказване на реализация с документи за мляко за изхранване на животни в други стопанства.
За месодайни породи – земеделските стопани трябва да са реализирали количества за клане, износ, вътреобщностна търговия или продажба в други стопанства, съответстващи най-малко на 1 бр. агне/яре (родени в стопанството) на допустимо за подпомагане животно;
* Не се допуска едновременно подпомагане за едно животно по тази схема и по схемата за преходна национална помощ.
Размерът на подпомагане се определя на глава животно с оглед постигането на задоволителна добавка към по-високите нужди от подкрепа на доходите на земеделските стопани в секторите с ниска рентабилност, стимулиращ ги да продължат земеделското производство, да повишат конкурентоспособността си и подобрят пазарната си ориентация.
При определяне на размера на подпомагането с цел насочване на необходимия финансов ресурс към малки и средни ферми ще бъде приложена модулация.