Търсенето от износителите на пшеница от Русия намаля рязко в края на миналата седмица, както и сключването на нови сделки, а причината е в нарасналия риск за доставките от Черноморския регион след нахлуването в Украйна, съобщи „Ройтерс”. „Почти няма продажби”, съобщиха от руския Институт за конюнктурата на селскостопанските пазари. Оттам посочиха, че оценяват настоящата „виртуална” цена на произведената в Русия пшеница с 12,5% протеин за износ от черноморските пристанища на 340 долара за тон FOB., докато преди 10 дни тази цена бе 312 долара за тон след 6-седмичен спад.
От руския аналитичен център за селскостопанските пазари „СовЭкон” обаче отбелязват, че търсене за руската пшеница на практика няма от 24 февруари, когато цената е била 314 долара за тон. На същата дата Русия нападна Украйна. Тогава бе преустановено и корабоплаването в Азовско море. От „СовЭкон” твърдят, че в черноморските терминали на Русия продължава товаренето на зърно за изпълнение на вече сключените договори, но доставките са под въпрос заради липсата на предложения за цена на транспортните разходи.
„Старите договори се изпълняват”, заяви руски търговец, като подчерта, че пристанищата на Азовско море остават затворени.
„В момента има пауза”, коментира обаче друг, имайки предвид както търсенето на руска пшеница, така и сключването на нови договори.
От „СовЭкон” подчертават, че военните действия ще се отразят зле и на пролетната сеитба. „Фермерите скоро трябва да започнат активната работа на полето, а в Украйна това е под голяма въпросителна”, отбелязват оттам.
Междувременно Египет отмени провеждането на втори търг само в рамките на няколко дни, след като предложените цени за доставка надхвърлиха 400 долара за тон. НА предишния търг в средата на миналата седмица пък бе получено само едно предложение, при това на цена от близо 450 долара за тон C&F.