Резултати от проверката по сигнал за нарушения при превозване на дървесина, добита в общинска гора, собственост на Хисаря, са показали сериозни нарушения, за които Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) е сигнализирала МВР и Прокуратурата. Това съобщиха от Министерството на земеделието по повод сигнал за нарушения при превозване на дървесина, подаден на 21 февруари 2022 г. (неделя). Още същия ден е извършена проверка и от екип на Регионалната дирекция по горите в Пловдив.
Потърсено е съдействие от РУ на МВР и дървопреработвателното предприятие, получател на дървесината. Предприетите действия и предоставената от предприятието информация показват разминаване на натоварените количества дървесина, собственост на община Хисаря от вписаните в превозния билет.
Установени са данни за подобни действия и през периода от 7 до 21 февруари т.г. По случая ще бъдат сигнализирани компетентната Районна прокуратура и МВР.
В хода на проверките са установени и други нарушения на законодателството, за които ще бъдат съставени актове на служители на общинската горска структура, като работата по случая продължава.
Агенцията по горите продължава да работи за усъвършенстване на системите за прозрачност в горите. Към момента действащите публични модули непрекъснато и поетапно се модернизират като последната разработка, свързана с въвеждането на фоторегистър вече дава своя принос за ограничаване възможностите за злоупотреби в горите.
От агенцията припомнят, че и към момента всеки български гражданин може да провери на сайта на ИАГ законността на превозваната дървесина във всяко едно моторно превозно средство на следния линк: http://tickets.iag.bg:8080/cgi-bin/index.cgi.
Бързото редуциране на отрицателните прояви в сектора се определят като първостепенна задача не само от обществото, но и от работещите в системата на горите, които полагат максимални усилия съобразно капацитета и възможностите си, уверяват от държавната агенция.
За периода от 14 до 20 февруари 2022 г. служители от ИАГ и регионалните дирекции по горите са извършили близо 5 000 проверки. Проверени са обекти за ползване, складиране, преработка и търговия с дървесина, превозни средства, транспортиращи дървесина, ловци, риболовци и физически лица. За установени нарушения са съставени 131 акта по Закона за горите. Задържани са 203,1 плътни кубически метра дървесина.
Министерство на земеделието продължава политиката си на засилен контрол и действия в посока нулева толерантност спрямо нарушенията в горите.