Средната цена на суровото мляко в света през миналата година е нараснала с 23,3% спрямо 2020 г. до 45 цента за килограм, като ключов фактор за поскъпването е било забавянето на ръста на производството му най-вече в основните страни-износителки при увеличаващо се търсене, сочат оценки на анализатори на Международната мрежа за сравняване на фермите, цитирани от електронното издание DairyNews. От организацията не пропускат да подчертаят, че темпото на ръст на цената отчита значителни колебания според региона на производство.
Предварителни данни на нейните експерти показват, че производството на сурово мляко в света е нараснало само с 1,8% през 2021 г. спрямо предходната, като забавянето на този ръст е следствие от рязкото поскъпване на фуражите (с 39%) и на други разходи в рамките на производствения процес. Спад в производството на мляко е отчетен в Германия, Нидерландия, Украйна и Бразилия, докато в САЩ, Китай, Аржентина и Ирландия темпото на ръст е било доста добро.
През януари 2022 г. средната цена на суровото мляко е продължила да се повишава в световен мащаб и по изчисления на мрежата е достигнала 54,6 цента за килограм – с 6,3% над декемврийската. Ръстът се дължи донякъде на инфлацията в отделни държави, но основният фактор остава ниското темпо на ръст на производството на мляко вследствие на неблагоприятни метеорологични условия, недостига на работна ръка в отделни региони заради ограниченията, наложени за борба с разпространението на пандемията от коронавирус, както и заради повишаващата се себестойност на производството на мляко. В Европейския съюз например през януари производството на мляко е намаляло с 1,2% спрямо януари 2021 г., в Нова Зеландия – с 0,6%, а в Южна Америка – с 1%. В САЩ обаче е отчетен ръст от 0,8%.
Обикновено при високи цени на суровото мляко производството му също започва да нараства, но през тази година възстановяването на темпото на растеж предизвиква съмнения заради увеличващата се себестойност. Анализаторите на мрежата очакват възстановяване на темпото на ръст в производството на мляко в света едва през втората половина на годината, като протнозите са това да доведе впоследствие и до спад в цената му.