На 17 януари в София се проведе изключително важна дискусия, свързана с поредното отделяне на горите от системата на земеделието и създаването на независима Държавна агенция по горите. Представители на ловни, дърводобивни, лесовъдски, синдикални и природозащитни организации представиха позицията си на тема „Самостоятелност и единност на Агенцията по горите като политическо ведомство”. В разговорите участваха и експерти от инициативата „Зелени закони”, коалиция „За да остане природа в България“, синдикалисти и др., предаде БНР.
Според правителствения съветник Любомир Попйорданов премиерът Кирил Петков подкрепя проекта за самостоятелна и политически оправомощена агенция по горите, способна да създава политики в горския сектор в полза на обществото и да упражнява контрол, както предвижда коалиционното споразумение.
Присъстващите са настояли законопроектът да бъде внесен за обсъждане в Народното събрание най-късно на 28 януари. Като е важно да има и скорошно публично представяне на правителствения проект за бъдещата агенция.
Редица дискусии е имало по идеята дали държавните горски предприятия да преминат към новата агенция. Според Любомир Попйорданов, че промяната няма как да стане, ако не се измени коалиционното споразумение. Засега държавните предприятия ще останат в Министерството на земеделието. Депутатът Александър Дунчев, който е бивш директор на Изпълнителната агенция по горите, обаче е на мнение, че преразглеждането на коалиционното споразумение крие рискове и затова засега агенцията ще се сформира без държавните предприятия, но веднага след сформирането си тя ще изготви стратегия за горите в България. Тя предвижда и горските предприятия да минат под нейно ръководство. Дунчев е проучил чуждия опит в Европа, където не съществува подобно отделяне на стопанисването на държавните гори от ведомството, което управлява горския сектор.
Според председателя на Съюза на лесовъдите проф. Иван Палигоров системата трябва да се управлява от едно ведомство, което да формулира политиката за управление и стопанисване на държавните гори и да формира политиката в горското стопанство като цяло. За целта трябва „да се възстанови държавното горско ведомство то да бъде единно и извън състава на Министерство на земеделието, както беше в периода 2006-2009 година - с Държавна агенция по горите“, посочи той.
Лесовъдите пък настояват с петиция цялото управление на горите да бъде изведено извън земеделското министерство. От КТ „Подкрепа“ подозират, че частни финансови интереси стоят зад настоящото решение държавните горски предприятия да останат в структурата на агроведомството. „С петицията искаме обединение на цялото горско стопанство - единно управление и стопанисване на държавните гори чрез изваждане на Изпълнителна агенция по горите на пряко подчинение на Министерския съвет, но също така държавните горски предприятия да влязат към тази държавна агенция, което ще позволи единно управление на държавните горски територии“, заяви Анелия Иванова, председател на Федерация „Земеделие“ в КТ „Подкрепа“.
„На нас ни се струва, че по този начин ще се заметат под килима проблемите, които имат държавните горски предприятия, които стопанисват държавните горски ловни територии“, коментира тя. Според синдиката през последните години под управлението на Министерството на земеделието на горите се гледа само и единствено като на източник на дървен материал.