Начало » Важно за фермера » Гори и екология
18.01.2022 г.

Дискусия постави множество въпроси по реформата в горите

Чака се законопроектът
Дискусия постави множество въпроси по реформата в горите

sinor.bg

На 17 януари в София се проведе изключително важна дискусия, свързана с поредното отделяне на горите от системата на земеделието и създаването на независима Държавна агенция по горите. Представители на ловни, дърводобивни, лесовъдски, синдикални и природозащитни организации представиха позицията си на тема „Самостоятелност и единност на Агенцията по горите като политическо ведомство”. В разговорите участваха и експерти от инициативата „Зелени закони”, коалиция „За да остане природа в България“, синдикалисти и др., предаде БНР.

Според правителствения съветник Любомир Попйорданов премиерът Кирил Петков подкрепя проекта за самостоятелна и политически оправомощена агенция по горите, способна да създава политики в горския сектор в полза на обществото и да упражнява контрол, както предвижда коалиционното споразумение.

Присъстващите са настояли законопроектът да бъде внесен за обсъждане в Народното събрание най-късно на 28 януари. Като е важно да има и скорошно публично представяне на правителствения проект за бъдещата агенция.

Редица дискусии е имало по идеята дали държавните горски предприятия да преминат към новата агенция. Според Любомир Попйорданов, че промяната няма как да стане, ако не се измени коалиционното споразумение. Засега държавните предприятия ще останат в Министерството на земеделието. Депутатът Александър Дунчев, който е бивш директор на Изпълнителната агенция по горите, обаче е на мнение, че преразглеждането на коалиционното споразумение крие рискове и затова засега агенцията ще се сформира без държавните предприятия, но веднага след сформирането си тя ще изготви стратегия за горите в България. Тя предвижда и горските предприятия да минат под нейно ръководство. Дунчев е проучил чуждия опит в Европа, където не съществува подобно отделяне на стопанисването на държавните гори от ведомството, което управлява горския сектор.

Според председателя на Съюза на лесовъдите проф. Иван Палигоров системата трябва да се управлява от едно ведомство, което да формулира политиката за управление и стопанисване на държавните гори и да формира политиката в горското стопанство като цяло. За целта трябва „да се възстанови държавното горско ведомство то да бъде единно и извън състава на Министерство на земеделието, както беше в периода 2006-2009 година - с Държавна агенция по горите“, посочи той.

Лесовъдите пък настояват с петиция цялото управление на горите да бъде изведено извън земеделското министерство. От КТ „Подкрепа“ подозират, че частни финансови интереси стоят зад настоящото решение държавните горски предприятия да останат в структурата на агроведомството. „С петицията искаме обединение на цялото горско стопанство - единно управление и стопанисване на държавните гори чрез изваждане на Изпълнителна агенция по горите на пряко подчинение на Министерския съвет, но също така държавните горски предприятия да влязат към тази държавна агенция, което ще позволи единно управление на държавните горски територии“, заяви Анелия Иванова, председател на Федерация „Земеделие“ в КТ „Подкрепа“.

„На нас ни се струва, че по този начин ще се заметат под килима проблемите, които имат държавните горски предприятия, които стопанисват държавните горски ловни територии“, коментира тя. Според синдиката през последните години под управлението на Министерството на земеделието на горите се гледа само и единствено като на източник на дървен материал.

Дискусия постави множество въпроси по реформата в горите
7287
 

Последни материали
Виж
МЗХ
До 4 май се подават документи за търг за покупка на старо ТКЗЗ в Дупнишко
Отличиха инж. Иван Ризов като „Лесовъд на годината“ за 2024 г.
До 13 април ще продължат честванията на 100-годишния юбилей на лесовъдите и горските служители
18 000 лева разпредели ДФЗ за производителите на „Странджански манов мед“
През 2024 г. по схемата са усвоени 379 968 лв. от 205 земеделски стопани
500 хил. лева отпуска ДФЗ за борба с доматения молец
Над 1 млн. лв. са получили 274 земеделски стопани през 2024 г.
2 млн. лева получават картофопроизводителите за борба с вредителите
Свързани материали
Виж
ДФЗ е изплатил близо 3, 8 млрд. лева през 2024 г.
МЗХ разработва Пътна карта за развитие на биоикономиката
Мнението на бранша
Ангел Вукодинов: Дошло е време фермерите да имаме съучастие в напояването
Търговците са скептично настроени заради липсата на опит в дейността
Армията поема контрола върху вноса на селскостопанска продукция в Египет
След изборите ФНСЗ е в стачна готовност
Искат по-високи заплати за експертите на терен в екоминистерството
Мнението на бранша
Петков: Само мегаагенция може да организира изваляването на облаците от Черно море над Добруджа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини