Начало » Пазари » Маслодайни култури
26.12.2021 г.

Рапицата поскъпна до нов рекорд на борсата в Париж

Цените на соята са на четиримесечен връх
Рапицата поскъпна до нов рекорд на борсата в Париж

През работната седмица преди Коледа цените на рапицата на борсата Euronext във френската столица Париж достигнаха ново рекордно високо ниво, съобщиха от френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade. Стойността по фючърсните договори за доставка на рапица през февруари се повиши с 10 евро до рекордните 756,75 евро (857,3 долара) за тон, като само от началото на декември увеличението е с 14,2% на фона на дефицита на предлагането и ръста на цените на рапичното масло. Поскъпването на природния газ в Европа до 1280 долара за 1000 кубически метра вдига търсенето на биогорива, което стимулира повишаването на цените на рапичното масло и рапицата.

Януарските фючърси на канолата на борсата в канадския град Уинипег обаче загубиха през седмицата 10 канадски долара за тон до 1010 канадски долара (787 щатски долара) за тон, като за последния месец спадът е с 1,9%.

Котировките на соята пък достигнаха 4-месечен максимум заради притесненията за евентуално свиване на реколтата в Южна Америка и недостатъчни валежи в Аржентина и южните части на Бразилия. Фючърсите за соята на борсата в Чикаго достигнаха 492 долара за тон. Синоптиците смятат, че очакваните дъждове няма да успеят да подобрят състоянието на посевите в Бразилия и Аржентина, които са големи износители на соя. Според управителния директор на компанията Teucrium Trading Джейн Хенли „двете страни са обхванати от явлението „Ла Ниня”, което обикновено предизвиква суша, и очевидно то ще се задържи там през цялата зима”. „Колкото и силно да се прояви „Ла Ниня”, само присъствието му по разбираеми причини държи търговията в напрежение”, коментира Хенли.

Експертът Кристиан Русо от „Зърнената борса” в аржентинския град Росарио обаче смята, че сушата, предизвикана от „Ла Ниня”, ще зичезне още следващия месец, съобщи „Ройтерс”.

Евентуално свиване на реколтата от соя в Южна Америка може да намали предлагането на международните пазари и да стимулира търсенето за износ от САЩ. Наскоро от министерството на селското стопанство на САЩ обявиха, че износът на соя от началото на сезона е намалял с 14 млн. тона до 40,9 млн. тона, докато производството е нараснало с 6 млн. тона. Това вещае увеличаване на конкуренциятапрез януари между соята от САЩ и тази от Бразилия за пазара в Китай, където засега предпочитат южноамериканската култура заради по-високото съдържание на протеин и опитите за намаляване на покупките от САЩ по политически причини.

Рапицата поскъпна до нов рекорд на борсата в Париж
13952
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Въпреки намалелия износ като цяло за трети пореден месец през ноември
Украйна увеличава доставките на рапица за ЕС през сезона
При рапицата в страната е установено нередовно поникване и гарниране на посевите
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Приключи сеитбата на зимна рапица
Ход на есенната сеитбата в Украйна
Доверете се отново на Галера™ Супер - Най-широкоспектърният вегетационен хербицид срещу широколистни плевели в маслодайна рапица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини