На световния пазар на птиче месо се наблюдава значително подобрение през второто и третото тримесечие на годината, като повечето световни региони навлязоха в печеливши пазарни условия, става ясно от редовния тримесечен доклад на холандската Rabobank, специализирана в кредитиране на селското стопанство, цитиран от електронното изднаие The Poultry Site. Производителите са облагодетелствани от ограниченото предлагане и силното търсене, особено от сектора на общественото хранене, след като заведенията в повечето държави отвориха отново врати през посочения период, се изтъква в доклада. Това личи особено на американския континент, където печалбите на бранша растат. Особено силни са резултатите за производителите в САЩ, Мексико, Русия и Япония. Изключението от силното световно възстановяване на отрасъла е Югоизточна Азия, където коронавирусът запази въздействието си върху пазара.
Италия внася законодателно предложение за забраната за убиване на мъжки пилета
Ръстът в предлагането на птиче месо ще бъде ограничен в доста региони заради недостига на работна ръка, особено в САЩ, Великобритания и Тайланд. Появата на нови огнища на птичи грип и високите цени на фуражите също ще кажат своето влияние върху снабдяването. Анализаторите на Rabobank очакват цените на фуражите да останат относително стабилни.
Авторите на документа обръщат внимание на значителното възстановяване на световната търговия с птиче месо, като количествата са на исторически връх. Големите печеливши в търговско отношение са Бразилия и САЩ. Износът от Европейския съюз, Русия и Украйна намаля заради птичия грип, като с особена сила това важи за доставките за Китай.