Възползвайки се от понижениято на цените на зърното през миналата седмица, Китай е закупил между 6 и 10 партиди фуражна пшеница от Франция, като общото количество вероятно е 600 хил. тона с доставка между януари и март 2022 г., съобщи „Ройтерс”, като се позова на свои източници сред търговците на пазара. Те отбелязват, че в момента френската пшеница изглежда доста привлекателна като цени за китайските вносители, след като през ноември са били сключени 2 или 3 сделки за по-малки количества с доставка през настоящия месец на фона на рекордните нива на цените на пшеницата в Европа и повишаването на котировките по фючърсите в САЩ до 9-годишен максимум. Сключените сега сделки пък показват запазващите се високи потребности в Китай от внос на зърно за производството на фуражи въпреки излизането на тамошния пазар на местната реколта от царевица, макар че според търговците част от пшеницата може да се използва и от мелничарите.
Пазарни оценки сочат, че износът на произведената във Франция пшеница за Китай през селскостопанския сезон 2021-2022 г., започнал на 1 юли, ще достигне около 2 млн. тона. Ако те се оправдаят, този износ ще надхвърли доставките за последните 2 сезона.
„Както се смята, Китай в напоследък е закупил големи количества пшеница и от Австралия, тъй като възстановяването на икономиката в Китай увеличи търсенето”, добавя един от търговците.
Източниците съобщават също, че китайски клиенти сключват форуърдни сделки за по купката на ечемик от бъдещата рещолта във Франция и Украйна. Вероятно 4 кораба с френски ечемик и 10 с украински са договорени за доставка най-вече през юли и август догодина, твърдят поне 4-има търговци, макал част от тях да не са сигурни дали вносът ще бъдат осъществен именно от Франция и Украйна.
Общо 4 изночника на „Ройтерс” съобщават, че китайски клиенти са поръчали и кораби с царевица от Украйна с доставка между януари и април. Оценките за договорените количества се колебаят от няколко до над 10 партиди, като един от източниците твърди, че общото количество надхвърля 1 млн. тона. Те прогнозиратат цените по сделките за украинска царевица с доставка за Китай през януари-февруари на 270-273 долара за тон FOB. Както и при предишните мащабни покупки през миналия месец, царевицата от Украйна се оказва по-скъпа от тази, която може да се достави от САЩ, но е предпочитана, тъй като не се налага официално обявяване на договорените количества.
Китай е голям вносител на използваното за фураж зърно от Украйна, като по оценки на експерти около 5 млн. тона от очакваната рекордна тазгодишна украинска реколта от над 40 млн. тона царевица може да замине за азиатската държава.