На заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, проведено на 12 и 13 декември в Брюксел, Съветът на Европейския съюз определи възможностите за риболов в Черно море и Средиземно море за 2022 година. Позицията на България е защитавана от заместник-министъра на земеделието, храните и горите Георги Събев, съобщиха от агроведомството. Страната ни подкрепи предложения регламент, в който риболовните възможности за страната ни се основават на приетите регионални мерки и ангажименти, разписани от Генералната комисия по рибарство за Средиземно море.
Отчетени са и наличните научни съвети и социално-икономическия аспект при риболова на калкан и цаца в Черно море.
Управлението на споделените с трети страни запаси в Черно море продължава да бъде предизвикателство не само за България, но и за целия ЕС. „Вярвам, че само чрез прилагането на сходни мерки и ограничения от страните в целия черноморски басейн може да се постигне целта за максимален устойчив улов“, допълни Събев.
Все по-видим е и резултатът от изпълнението на поетите ангажименти с подписването на декларациите на министрите от Букурещ и София. Работата на Съвета в областта на земеделието предвижда министрите да дебатират и нелоялните търговски практики.
Позицията на България е, че има необходимост от по-всеобхватна продоволствена и търговска политика на Европейския съюз и насочване на вниманието към някои допълнителни аспекти, които биха допринесли за устойчива продоволствена система. Планира се министрите да одобрят Заключения относно план за действие при извънредни ситуации за гарантиране на продоволственото снабдяване и продоволствената сигурност по време на криза, които България подкрепя.