На фона на запазващ се недостиг на фуражи фермерите в Иран търсят алтернативни продукти за изхранването на селскостопанските животни, използвайки банани, патладжани, ябълки, картофи и трици, съобщи местното електронно издание Tejaratnews. Председателят на иранския Национален съвет за доставки за животновъдството Мансур Пуриан потвърди, че през втората половина на годината доставките на фуражи в Иран са били толкова ограничени, че фермерите наистина са се насочили към плодовете и зеленчуците. Липсват централизирани указания и животновъдите избират сами с какво да хранят стоката, избирайки по-евтините предложения на пазара, а в момента там най-достъпни са бананите и патладжаните. Има случаи на заместване на фуражите с хранителни отпадъци, често дори без предварителна топлинна обработка.
Според Пуриан най-много са случаите на нестандартно изхранване на животните при едрия рогат добитък и овцете.Той уточни, че в съответствие с държавната политика наличните фуражи се разпределят най-напред сред птицевъдите. Заради недостига на фуражно зърно обаче дори те често не получават количествата, необходими за изхранване на птиците.
За да поддържа устойчива дейност на местната фуражна и хранително-вкусова промишленост, на Иран ще се наложи да увеличи вноса на пшеница до 7,5 млн. тона в края на 2021 г. През първите 8 месеца на годината страната е внесла 5 млн. тона пшеница. Председателят на Иранската асоциация на хранително-вкусовата промишленост Мохамад Реза Мортазави обяви, че недостигът на пшеница, пред който е изправена страната, е толкова голям, „че тя е склонна да преговаря с всяка държава, разполагаща с производствен излишък” въпреки цените на международните пазари, достигнали 5-годишен връх. Заради опустошителната суша пшеничната реколта в страната намаля с 30% в сравнение с миналогодишната, а на фона на тежката икономическа криза Иран изпитва недостиг на чужда валута.
Оценки на иранската Национална фондация на производителите на пшеница сочат, че реколтата през тази година е около 5 млн. тона, заяви нейният заместник-председател Аликоли Имани. Това е една от най-слабите реколти през последните няколко години, а производството пострада тежко не само от сушата, а и от нарасналите разходи.
Мортазави посочи, че очакванията са Русия да остане най-големият доставчик на пшеница за Иран, като ислямската република внася зърнената култура и от Германия и някои източноевропейски държави.