Износът на ечемик от държавите-членки на Европейския съюз през настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 юли, достигна най-високото си ниво за последните 6 години на фона на нарастващото търсене от Китай, Турция и Йордания, обявиха от базираната в Лондон компания за пазарни оценки и анализи Argus, цитирани от електронното издание УкрАгроКонсалт. От компанията се позовават на предварителни данни на Европейската комисия, според които от 1 юли до 28 ноември страните от ЕС са изнесли около 4,12 млн. тона ечемик при 3,43 млн. тона през същия период на миналия сезон и 3,62 млн. тона за първите 5 месеца на сезон 2019-2020 г. Оттам изтъкват, че доставките за трети страни регистрират ръст въпреки непълните данни за Франция, която е един от най-големите производители на ечемик в общността и лидер през настоящия сезон с 1,75 млн. тона. Следват Румъния с 1,48 млн. тона и Германия с 507 хил. тона.
САРА: Пшеницата има потенциал да поскъпва и през следващите месеци
Около 1,61 млн. тона произведен в ЕС ечемик е изнесен за Китай при 1,31 млн. тона през същия период на миналия сезон, след като бързо поскъпващите зърнени култури в световен мащаб принудиха местните купувачи да търсят алтернативи, особено на фуражното зърно. Това е и 39% от цялото изнесено количество, като относителният дял спрямо миналия сезон се запазва. Износът за Йордания обаче е нараснал 5 пъти прямо първите 5 месеца на миналия сезон до 412 хил. тона. Още по-мащабен е ръстът на износа за Турция – над 11 пъти до 332,5 хил. тона. Задържащата се суша в големи части от източното Средиземноморие и Близкия изток оказа натиск върху реколтата от ечемик в двете страни, което подпомогна увеличаването на вноса.
Сред големите клиенти за произведения в ЕС ечемик само Саудитска Арабия и Алжир са свили покупките през първите 5 месеца на сезона в сравнение със същия период на миналия сезон, отбелязват от Argus.