Начало » Новини » Коментари
18.11.2021 г.

ЕК прие нова стратегия за защита на почвите

Инициативи за преход към кръговата икономика
ЕК прие нова стратегия за защита на почвите

sinor.bg

На 17 ноември Европейската комисия прие три нови инициативи, необходими за превръщането на Европейския зелен пакт в реалност. Изключително важен документ е и предложената нова Стратегия за почвите, насочена към възстановяване, устойчивост и подходяща защита на всички европейски почви до 2050 г.

Останалите две инициативи са свързани с мерките за овладяване на обезлесяването в рамките на Общността, а също за улесняване на превоза на отпадъците и за стимулиране на кръговата икономика и справяне с износа на незаконни отпадъци и свързаните с тях предизвикателства пред трети държави.

Новата Стратегия на ЕС за почвите надгражда заложените мерки в Европейския зелен пакт и Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие до 2030 г., така че да се води адекватна борба с климатичните промени.

От доброто състояние на почвите зависи производството на 95% от храната, която консумираме, те са дом и на 25 % от биологичното разнообразие в света - най-голямото въглеродно депо на планетата. Но 70 % от почвите в ЕС не са в добро състояние. В стратегията се определя рамка с конкретни мерки за опазване, възстановяване и устойчиво използване на почвите и се предлага набор от доброволни и правно обвързващи мерки. Целта на стратегията е да се увеличи въглеродът в почвата на земеделските земи, да се води борба с опустиняването, да се възстановят деградиралите земи и почви и да се гарантира, че към 2050 г. всички почвени екосистеми ще бъдат в добро състояние.

Подпомагането ще се дава за прилагане на новите евростандарти

В стратегията се призовава да се осигури същото ниво на защита на почвите, каквото имат водата, морската среда и въздухът в ЕС. За целта ЕК обещава до 2023 г. да предложи нов Закон за здравето на почвите, след като бъде извършена оценка на въздействието и консултация на широка основа със заинтересованите страни и държавите от ЕС. Чрез стратегията се мобилизират необходимите финансови ресурси, обществена ангажираност и споделени знания и се насърчават устойчиви практики за управление на почвите и мониторинг, като се подкрепя амбицията на ЕС за действия в областта на почвите в световен мащаб.

На практика с вчерашните си предложения ЕК е осигурява инструментите за преминаване към кръгова икономика, опазване на природата и за повишаване на екологичните стандарти в Европейския съюз и по света, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

Комисията предлага нов Регламент за ограничаване на обезлесяването и деградацията на горите. Само в периода от 1990 г. до 2020 г. светът е изгубил 420 млн. хектара гори – площ, по-голяма от територията на Европейския съюз. Чрез предложените нови правила ще се гарантира, че продуктите, които гражданите на ЕС купуват, използват и потребяват на пазара на Съюза, не допринасят за обезлесяването и деградацията на горите в световен мащаб. Основният двигател на тези процеси е разрастването на селското стопанство, свързано със суровини като соя, говеждо месо, палмово масло, дървесина, какао и кафе, както и някои от производните им продукти.

В Регламента се определят задължителни правила за комплексна проверка на дружествата, които искат да продават тези стоки в ЕС, за да се гарантира, че на пазара на Съюза са разрешени само законни и несвързани с обезлесяване продукти. Комисията ще използва система за сравнителен анализ за оценяване на държавите и тяхното равнище на риск от обезлесяване и деградация на горите, свързани с включените в обхвата на регламента стоки.

Комисията ще засили диалога с други държави, които са големи потребители, и ще се ангажира на многостранно равнище с цел обединяване на усилията. Очаква се благодарение на новите правила да бъдат намалени емисиите на парникови газове и загубата на биологично разнообразие чрез насърчаване на потреблението на несвързани с обезлесяване продукти и намаляване на въздействието на ЕС върху обезлесяването и деградацията на горите в света. И накрая, мерките срещу обезлесяването и деградацията на горите ще се отразят положително на местните общности, включително на най-уязвимите групи, като коренното население, които разчитат в голяма степен на горските екосистеми.

След като ЕК преразгледа Регламента за превозите на отпадъци, се предлагат по-строги правила за износа на отпадъци, по-ефективна система за движението на отпадъци като ресурс и решителни действия срещу трафика на отпадъци. Износът на отпадъци в държави извън ОИСР ще бъде ограничен и ще се позволява само ако трети държави искат да приемат някои отпадъци и могат да ги управляват по устойчив начин. Износът на отпадъци в държави от ОИСР ще бъде наблюдаван и може да бъде преустановен, ако предизвиква сериозни екологични проблеми в държавата на местоназначение.

Съгласно предложението всички дружества от ЕС, които изнасят отпадъци извън Съюза, следва да гарантират, че съоръженията, които получават техните отпадъци, подлежат на независим одит. Необходимо е резултатите от одита да показват, че тези съоръжения управляват отпадъците по екологосъобразен начин.

В рамките на ЕС Комисията предлага установените процедури да бъдат значително опростени, като се улесни повторното навлизане на товари с отпадъци в кръговата икономика, без да се намалява необходимото равнище на контрол. Това спомага за намаляване на зависимостта на ЕС от първични суровини и подкрепя декарбонизацията на промишлеността на Съюза с оглед на постигането на неговите цели в областта на климата. С новите правила превозът на отпадъци навлиза в цифровата ера чрез въвеждане на електронен обмен на документи.

С Регламента за превозите на отпадъци допълнително се укрепват действията срещу трафика на отпадъци — една от най-сериозните форми на престъпление спрямо околната среда, тъй като незаконните товари потенциално включват 30% пратки с отпадъци на стойност 9,5 млрд. евро годишно. Подобряването на ефикасността и ефективността на режима за правоприлагане включва създаване на група на ЕС за правоприлагане в областта на превозите на отпадъци, даване на правомощия на Европейската служба за борба с измамите (OLAF) да подкрепя транснационални разследвания на държави от ЕС във връзка с трафика на отпадъци, както и предоставяне на по-строги правила относно административните санкции.

ЕК прие нова стратегия за защита на почвите
13079
 

Последни материали
Виж
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
За социални заведения в община Хасково
Пчеларско сдружение дари 150 килограма мед за поредна година
Промени в наредбата за превоз на непреработена земеделска продукция
Свързани материали
Виж
Сумите не могат да надхвърлят 80 на сто от стойността на проекта
Субсидират фермерите в Молдова с до 40 000 евро за инвестиции в почвена защита
Припомняне
До утре се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Важно за фермерите!
Научна конференция за опазване на почвите и водите ще се проведе през декември в Боровец
Ставката е 104, 56 лв./ха
ДФЗ преведе над 107,6 млн. лева по еко схемата за запазване на почвения потенциал
Създава се Институт за иновационни технологии за растително и почвено здраве
Практика
Опознайте механичния състав на почвата, преди да садите!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини