Цените на рапицата в Европа и на международните пазари в средата на ноември се повишиха до ново рекордно ниво, надхвърляйки за пръв път 700 евро за тон, съобщи електронното издание AgrarHeute. Подобни са цените и на международните пазари, а аналитични центрове като Stragie Grains прогнозират значително разширяване на площите с маслодайната култура в Европа и Канада.
Основни фактори за формиране на изразен възходящ ценови тренд на пазара на пшеницата
На фючърсния пазар на борсата Euronext във френската столица Париж през тази седмица рапицата поскъпна с 25 евро до 704 евро за тон. Износителите от Украйна в момента вземат по 785 долара за тон – с 325 долара повече, отколкото по същото време на миналата година. В Австралия рапицата също е по 785 долара за тон – с 344 долара повече на годишна база. В канадските пристанища рапицата за износ през тази седмица въпреки продължаващото прибиране на реколтата струва 880 долара за тон – с цели 510 долара повече от миналата година.
Като се вземат предвид резкият ръст на цените на торовете, на средствата за растителна защита, на горивата и на останалите влагани в производството на рапица суровини и материали е трудно да си представим, че цените бързо ще се върнат към по-приемливи нива, коментират от изданието. Повечето анализатори очакват, че през 2022 г. положението при всички случаи няма да се подобри. Това означава, че производствените разходи ще останат високи, докато добивите най-вероятно ще се понижат. Планираното разширяване на площите с рапица би трябвало да компенсира отчасти очаквания спад в добивите. Но в Украйна, която снабдява с рапица цяла Европа, есенната сеитба на зърното и рапицата пострада от силната суша, така че следващата реколта и съответно износът ще бъдат по-слаби от очакваното.