България има потенциал за разрастване производството на растителен протеин, като притежава добър опит и традиции в тази област. Това заяви земеделският министър Христо Бозуков на Срещата на върха на министрите на земеделието на страните от инициативата „Три морета“, която се провежда днес в полския град Краков. В срещата участва и европейския комисар по земеделие Януш Войчеховски.
Според Бозуков, водеща роля след бобовите култури заемат фуражният грах и бобовите треви, а България разполага със значителен брой собствени, пригодени към нашите климатични условия устойчиви сортове бобови култури.„Провеждат се научни изследвания и активна селекционна дейност в специализираните за бобови и зърнени култури научни звена”, допълни още българският министър.
Странно е, че той се позовава на производството, реализирано преди четири години, когато през 2018 г. страната ни отчете около 136 % ръст в отглеждането на протеинови култури спрямо 2014 г. След 2018 г. обаче последва рязък спад, дължащ се на липсата на пазара на соя, грах, леща и всякакви други протеинови култури.
На днешната среща земеделските министри са акцентирали върху възможностите за осигуряване производството на фуражен протеин в региона „Три морета“, затова и министър Бозуков е посочил, че при международното сътрудничество следва да се вземе предвид производството на комбинирани фуражи, в които може да се вложат алтернативни на соята протеини, получени при преработката на слънчогледови семена и рапица.
„Това е потенциал за земеделските стопани и техните кооперации за развитие на кръговата икономика на биологична основа. По този начин ще се създаде възможност за плавен преход към неутрална по отношение на климата икономика и за разкриване на нови работни места в първичното производство“, подчерта още той.
В рамките на събитието бе подписана Съвместна декларация на министрите на земеделието на страните от региона Три морета – България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия относно възможността за осигуряване на производството на фуражни протеини в региона.
По време на срещата на върха земеделските министри обсъдиха и въздействието на Общата селскостопанска политика върху трансформацията на селското стопанство и селските райони към зелена и цифрова икономика в региона. Проведена е и дискусия за ролята на държавите по новите политики, свързани с научно-изследователската дейност и иновациите в областта на продоволствените системи.
В тази връзка, министър Бозуков е информирал, че в българския Национален план за възстановяване и устойчивост е предвиден проект за създаването на Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство. „Той предвижда предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в материални и нематериални активи, насочени към въвеждането на иновативни производствени и цифрови технологии за производство, за автоматизиране на работните процеси, позволяващи производството на устойчиви продукти с по-малко ресурси“ посочи министър Христо Бозуков.