Данните на министерството на земеделието към 14 октомври тази година показват огромен проблем със сеитбата на пшеница и ечемик, породени от обилните валежи в началото на месеца, когато е активният сезон за агротехническите мероприятия на двете култури. Докато към 15 октомври на миналата година, която се отличаваше със силно засушаване, стопаните все пак бяха засели над 2 милиона декара с пшеница, тази година по същото време са обработени едва 1,3 млн. дка. Още по-тежко е положението при ечемика, където засетите площи тази есен са едва 153 117 дка, при 257 580 дка, към 15 октомври 2020 г.
Краткото спиране на валежите тази седмица също не е в помощ на стопаните, тъй като заради продължителните валежи фермерите не можеха да влязат в нивите в продължение на 3-4 дни. А прогнозите на синоптиците показват, че от утре в Северна и Южна България отново се очакват дъждове.
България - сред лидерите в износа на пшеница
На този етап статистиката на агроведомството отчита увеличение в сеитбата единствено при рапицата, ръжта и тритикалето, което се дължи на факта, че там дейностите започнаха по-рано, още през септември, така че стопаните се спасиха от обилните октомврийски дъждове. Данните показват, че към 15 октомври тази година засетите площи с тритикале, маслодайна рапица и ръж са с между 13% и 56% повече в сравнение с отчетените по същото време на 2020 г. Или, ако миналата година към 14 октомври с рапица са били засети 797 530 декара, този октомври площите са близо един милион декара (932 850 дка).
С 51 процента повече са площите с ръж, като към средата на октомври засетите площи достигат 9 хиляди декара, при над 5 хиляди за същия период на миналата година.