Начало » Пазари » Маслодайни култури
11.10.2021 г.

Растителните масла поскъпват стремително на европейските пазари

Растителните масла поскъпват стремително на европейските пазари

Вече измина един месец от момента, когато цените на основните растителни масла на международните и представителните регионални пазари подновиха възходящия тренд. Напоследък обаче, темпото на поскъпването им на европейския пазар рязко се засили провокирано от галопиращото поскъпване на палмовото масло и рапичното масло.

Анализаторите споделят пред Ройтерс, че през миналата седмица цената на палмовото масло на малайзийската борса скочи с 10,2% и в петък на 8 октомври достигнаха рекордните 5000 рингита /тон ($1200/т). Вълната от спекулативни покупки на борсови контракти според водещите експерти беше прeдизвиката  от „увеличеното експортно търсене на фона на стопяване на  наличностите в страната”. Оперативните данни фиксират увеличение на износа на палмово масло от Малайзия през септември с 35-40 на сто, до 1,6 млн.т. Най-авторитетното в бранша германско аналитично издание „Oil World” в  доклада си от 5 октомври акцентира и върху рязкото увеличение на износа и на индонезийско палмово масло. Oil World посочва статистика за м. август 2021 г. – рекордни 3,6 млн.т, с 1,4 млн.т повече в сравнение с август 2020 г. Поради намалените вътрешни ресурси Индонезия през септември редуцира износа до 2,24 млн.т, което пренасочи търсенето към малайзийския пазар. Търговците споделят, че производството на палмово масло в Индонезия, най-големият производител в света, спадна през септември поради дъждовни бури и наводнения, което затрудни прибирането на  реколтата и то точно  в разгара на производствения сезон.

Цената на качественото олио в сръбските магазини гони 2 евро за литър

Драстичното поскъпване на палмовото масло в значителна степен подсили позитивния потенциал на фундаменталните (балансови) фактори в рапичния комплекс. Напрегнатият баланс на тази също широко използвана за производството на биодизел култура беше основната причина за стремителното поскъпване на рапичното семе и рапичното масло.

„Котировките на рапичното масло в Ротердам се изстреляха стремително нагоре до  1820-1850 щатски долара в близката позиция на 6 октомври, най-високата цена, регистрирана някога и рязко над нивото от около 1400 долара, регистрирано само преди месец, като през последните 12 месеца цените на рапичното масло почти се удвоиха” - констатира Oil World в доклада от 7.10.21 г.

Междувременно и цената на рапичното семе на борсата в Париж (EURONEXT) в петък се изкачи до нов исторически връх от EUR685/т, но  в края на деня участниците във фючърсната търговия започнаха да прибират печалби и борсата затвори на равнище EUR668/т, което означава поскъпване с близо 100 долара в рамките само на един месец и с  278 долара в рамките на една година.

Ценовото рали при палмовото и рапичното масло оказа изразено влияние върху другите дори по-малко свързани пазари. Прави впечатление и рязкото поскъпване на растителните хранителни масла на европейския пазар напоследък. В петък суровото слънчогледово масло се котираше на пазара в Ротердам по $1460/т за товарене през октомври, в сравнение с $1325/т на 08.09.21 г. и $985/т на 08.10.21 г.

Според украински търговски източници цената на украинското рапично семе за промишлени цели в момента е около $735/т FOB, в сравнение с $680/ преди един месец и около $430/т FOB на 8 октомври 2020 г.

Украинско слънчогледово семе в петък се предлагаше за износ по 650-665/т FOB черноморско пристанище, в сравнение с $ 570/т на 8.09.21 и $480/т на 8.10.20 г.

Игор Валентович

Растителните масла поскъпват стремително на европейските пазари
19064
 

Последни материали
Виж
Македония плати над 5 милона лева на животновъдите за агнешко и козе месо
Турция е изкупила зърно за 1,63 милиарда лири
Откриха шарка по дребните преживни животни в община Марица
Наредба на 4 министерства
Разрешават се палатки, кемпери и каравани извън къмпингите
ДФЗ отваря втори прием по четири интервенции за лозари за 2025 година
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
Свързани материали
Виж
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Поливат се само 1% от площите
Ангел Вукодинов: Слънчогледът си отива, при пшеницата няма печалба
Всички вече залагат надеждите си само на слънчогледа
Унгарските пчелари не успяха да съберат почти никакъв акациев мед
Благодарение на по-благоприятното време и разширяването на площите
Експерти от САЩ предвиждат ръст на реколтите от маслодайни култури у нас
БАБХ с уточнение за: фазан с олово, слънчоглед с афлатоксини и мелатонин в добавка
Последен доклад на ФАО
Световното производство на ориз, царевица, сорго и маслодайни култури се очаква да достигне нови рекордни нива
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини