Специалистите по лова в България работят много и в правилната посока за развъждането, селекцията, грижите за популациите на дивите животни и опазването им и доказателство за това е трофейното дело в страната ни, заяви министърът на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков при посещението си на Световното ловно изложение в унгарската столица Будапеща, цитиран от пресцентъра на оглавяваното от него ведомство. Форумът се провежда от 25 септември до 14 октомври, а страната ни се представя с голяма експозиция от над 200 трофея от едър дивеч – благороден елен, дива свиня, сръндак, лопатар и муфлон. „Трябва да се промени културата на ловуване и при богатите природни дадености, които страната ни има, с малко повече дисциплина и ред ние винаги ще бъдем на челно място в сектора в Европа”, убеден е Бозуков.
Той обаче изтъкна, че е актуален и проблемът с мечките. Министърът обяви, че се търси единна позиция на балканските страни за решаването му. „Ще разпоредя да се организира среща с експерти от съседните ни държави, които имат сходни проблеми с мечките, като ще се обсъдят и теми, свързани с ловните традиции и публично-частните партньорства. На нея ще бъдат поканени заинтересованите страни, за да се обмени опит и да се намерят трайни решения”, уточни той.
На изложението се представят 3 нови капитални трофея от благороден елен за златен медал. Те привлякоха вниманието на посетителите, тъй като са добити само преди дни, през втората половина на септември. Майстори на точния изстрел са чуждестранни ловци, които по линия на организирания туризъм се сдобиват с тях в държавните ловни стопанства „Воден-Ири Хисар“ и „Дунав“ край Русе. „Капитални трофеи с над 250 точки много рядко се добиват”, категорични са експерти.
В експозицията ни са включени и други 4 трофея, отстреляни през миналия ловен сезон. Единият от тях е националният рекорд на сръндак. „Част от трофеите са от историческото ни минало, добити през най-силните години на миналия век, вижда се, че има приемственост в традицията, която е дълголетна”, коментира Бозуков.
Българският щанд предизвика сериозен интерес на гостите и още в първите дни на събитието беше посетен от министъра на земеделието, горите и храните на Република Словения ЙожеПодгорошек, заместник-министъра на климата и околната среда на Полша Едуард Шарка и главния комисар и организатор на събитието Золтан Ковач.
В разговор с, новоизбрания президент на Международния съвет за опазване на дивеча и дивата природа (CIC) д-р Филип Хамър инж. Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно предприятие, обсъди необходимостта скоро да бъде организиран курс за обучение на международно признати оценители на ловни трофеи по системата СIC за България. Инж. Дамянов разговаря и с представители на горските администрации и ловни съюзи на Словения, Словакия, Полша, Сърбия.