Начало » Важно за фермера » Животновъдство

Установено е огнище на син език у говеда в Кърджалийско

Ще проверяват изпълнението на ваксинационната програма при говеда и овце в цялата страна
Синор.БГ / 05.10.2021 г.
Установено е огнище на син език у говеда в Кърджалийско

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) установи огнище на заболяването „син език” в село Аврен, община Крумовград на област Кърджали, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Положителна проба за наличие на вируса са дали две говеда от един животновъден обект. Огнището е окрито в рамките на изпълнение на програмата за надзор и контрол на болестта син език по преживните животни в България през 2018 – 2021 г. при изследване на сентинелни животни (не се ваксинират с цел да се проследи за циркулация на заболяването). Резултатите са потвърдени от Националната референтна лаборатория за син език при Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт към БАБХ.

Не се налага умъртвяването на заболелите и контактните животни. Извършват се клинични прегледи на всички преживни животни в засегнатия обект, забранява се придвижването им извън стопанството. На територията на община Крумовград се извършва преброяване на възприемчивите животни.

С цел предпазване на възприемчивите домашни преживни животни в България се изпълнява ежегодно програма за контрол и надзор на болестта чрез ваксинация. Във връзка с огнището и за да се гарантира здравния статус на преживните животни със заповед на изпълнителния директор на БАБХ е разпоредена проверка на изпълнението на ваксинационната програма при говеда и овце срещу болестта в цялата страна.

От БАБХ припомнят, че синият език е вирусно заболяване по домашните и дивите преживни животни (говеда, овце, кози, биволи, сърни, елени и муфлони). Предава се само чрез кръвосмучещи насекоми, които преди това са хапали друго заразено преживно животно. Не може да се осъществи заразяване с храна, вода и по въздух. Месото, млякото, труповете на умрелите животни и транспортните средства не са фактор за разпространението на болестта. Тя не е опасна за човека, но причинява сериозни икономически загуби.

Установено е огнище на син език у говеда в Кърджалийско
11852
 

Последни материали
Виж
Ползите
Лучени люспи за градината: естествен тор, инсектицид и стимулатор на растежа
Решение на МС
Широк състав на Националния борд по водите
Закупени са и над 600 000 тона пшеница от Черноморския регион и Франция
България е сред доставчиците на над 74 000 тона растителни масла за Египет
Напоителни системи ЕАД вдига капитала
Язовир Чаталка и още три недовършени обекта ще бъдат възстановени за напояване
Заседанието е на 22 септември
Земеделските министри в ЕС обсъждат спорната ОСП 2028-2034 г.
Втора част за плащанията в миналогодишната кампания
Едва 69 млн. лв. са преведени за плодове и зеленчуци през 2024 г.
Свързани материали
Виж
В стадо от 303 глави едър рогат добитък в област Шомод
В Унгария регистрираха първото огнище на син език за последните 10 години
Информация за появилия се нов серотип на син език (BTV-8) по преживните животни в България през 2025 г.
Без ваксинация две трети от страната може да пламне до 2 седмици
Използва се ваксина за различен от върлуващия у нас серотип на синия език
БАБХ
Първо огнище на син език в страната след 2021 г.
Прилагат утвърдени действия за предотвратяване на навлизането на болестта
Призовават животновъдите да внимават за син език след огнища в съседни страни
Сандвичи с език
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини