Начало » Новини » Страната

През 2020 г. държавите в ЕС са изтъргували храни за 306 милиарда евро

Актуален доклад
Синор.БГ / 09.09.2021 г.
През 2020 г. държавите в ЕС са изтъргували храни за 306 милиарда евро

sinor.bg

През миналата година Европейският съюз отбелязва пореден напредък във водещата си позиция сред световните лидери в износа на хранителни продукти. А по отношение на вноса ЕС вече е третият по големина вносител след САЩ и Китай, гласи доклад, публикуван на 8 септември в Брюксел.

Въпреки изключителните предизвикателства, с които беше изпълнена 2020 г.,за търговията с продукти на хранително-вкусовата промишленост в ЕС тя беше успешна. Според Евростат общата стойност на тази търговия достигна 306 млрд. евро, от които 184 млрд. евро износ и 122 млрд. евро внос. И при двата показателя се отбелязва слаб растеж от съответно 1,4 % и 0,5 % в сравнение с 2019 г.

Международната търговия изигра решаваща роля за смекчаване на опустошителното икономическо въздействие на пандемията от COVID-19 и доказа, че е основен инструмент за повишаване на устойчивостта. ЕС е най-големият търговски блок, а позицията му на световния пазар се подкрепя от широка мрежа от споразумения за свободна търговия (ССТ).

В тази връзка еврокомисарят по земеделието Януш Войчеховски отбеляза, че „насърчаването на отворена и справедлива търговия е политически приоритет за Европейската комисия, който е особено полезен за нашите земеделски стопани. Успехът на търговията със селскостопански продукти безспорно е свързан с общата селскостопанска политика, която подкрепя конкурентоспособността и иновациите, както и с отличната репутация на нашите продукти като безопасни, произведени по устойчив начин, питателни и с високо качество”.

Износът на ЕС обхваща широка гама от продукти от всички части на веригата за създаване на стойност, което показва конкурентоспособността на хранително-вкусовия сектор на ЕС в различни класове продукти, вариращи от основни стоки до продукти на хранително-вкусовата промишленост с висока степен на преработка. Що се отнася до вноса в ЕС, ясно преобладават основните селскостопански хранителни и фуражни продукти, представляващи около 75 % от целия внос.

С дял от 23% от общия износ и 13% от общия внос Обединеното кралство беше през 2020 г. най-важният партньор на ЕС в търговията с продукти на хранително-вкусовата промишленост.

Българското зърнопроизводство с рекорд

По отношение на категориите продукти, износът на свинско месо и пшеница е допринесъл значително за увеличаването на съвкупния износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС. Нарастването на вноса на продукти на хранително-вкусовата промишленост в ЕС се дължи главно на повишаването на стойностите на вноса на маслодайни семена, мастни киселини и восъчни препарати, палмово масло, плодове и семена от соя.

Китай, Швейцария, Близкият изток и Северна Африка бяха основните дестинации, формиращи растежа на износа от ЕС на продукти на хранително-вкусовата промишленост през 2020 г.

Най-голям спад бе отбелязан в стойността на износа на ЕС за САЩ, Турция, Сингапур и Япония. Що се отнася до вноса в ЕС, значително нарасна делът на Канада. В същото време най-голям бе спадът на стойността на вноса в ЕС от Обединеното кралство, Украйна и Съединените щати.

През 2020 г. държавите в ЕС са изтъргували храни за 306 милиарда евро
3751
 

Последни материали
Виж
Фискален съвет
Плюсове и минуси при забавен държавен бюджет за 2026 г.
Използването на утайки от отпадъчни води като тор в селското стопанство в Германия непрекъснато намалява
Обобщени данни за периода 2009-2025 г.
Българската земя се топи: Близо 7 млн. дка по-малко за 16 години
Мобилните офиси остават
Службата за съвети в земеделието вече няма да има приемни в селищата
COCERAL Първа прогноза за производство на зърнени храни и маслодайни семена в ЕС през 2026 г.
Гръцките животновъди получиха 50% увеличение на обезщетенията за фураж
Свързани материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 12-18 декември 2025 година
Студът ще сдържа вегетацията на есенниците и ненавременното развитие на овошките
Протестите бяха за ценности
Росен Желязков подаде оставка на кабинета, парламентът прие вота на недоверие!
Четвърта част за презентацията на Милушев
България иска по-справедливи правила за прогресивното намаляване на субсидиите
Бракониерството продължава
И България като други държави въведе постоянна забрана за улов на есетра
Пристанището в гръцкия град Волос, Тесалия, от сутринта е блокирано по суша и море от фермери
Данни за фитосанитарното състояние на есенниците в страната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини