През последните седмици вносители на ечемик от Китай се отказаха от няколко договорени за доставка партиди фуражен ечемик от Украйна заради по-слабо от предвижданото търсене на зърнената култура на китайския пазар и очакванията за относително силна реколта от царевица в азиатската държава през тази година, обявиха азиатски и европейски търговци пред компанията Refinitiv, съобщи електронното издание AgroPortal. Според част от търговците отказаните партиди са 5, докато други съобщават за 7 и общо 400 хил. тона ечемик, който трябваше да бъде доставен през четвъртото тримесечие.
Източниците коментират, че ниската рентабилност в животновъдството на Китай през тази година е свила търсенето на фуражно зърно, докато в пристанищата продължава задържането на доставките по вноса в страната. „Цените на вътрешния пазар не бяха достатъчно високи за внос, затова корабите бяха отказани”, уточни служител на търговска къща с международна дейност, цитиран от електронното издание Latifundist.
През тази година Китай очаква да прибере нова рекордна реколта от царевица, като жътвата ще започне след около месец. Прогнозите са това поне времено да намали апетита за внос на фуражно зърно изобщо, коментират от Refinitiv (бившият отдел за финанси и анализи в „Ройтерс”, в който агенцията държи дял от 45% - бел. ред.).
Официални данни сочат, че през първите 7 месеца на годината Китай е увеличил вноса наечемик със 124,8% спрямо същия период на 2020 г. до 6,42 млн. тона. Според оценките на експерти вносът през август е достигнал около 1,3 млн. тона, като основните доставчици са били Украйна, Франция и Австралия.
На свой ред Украйна започна новия селскостопански сезон (1 юли) с рекорден износ на ечемик за този месец от 1,097 млн. тона – с 30,7% повече, отколкото през юли 2020 г., сочат данни на анализатори на електронното издание УкрАгроКонсалт. Основен купувач за украинския ечемик през юли е бил именно Китай, като износът за азиатската страна отчете ръст от 34% в сравнение със същия месец на миналата година. Доставките за Турция скочиха 5,3 пъти в сравнение с целия минал сезон, а ръст в износа на ечемик през юли бе отчетен за страни като Мароко (6,8 пъти), Израел (96%), Йордания (42%) и Либия (30%). Единственият голям клиент за ечемика от Украйна, който през юли сви значително покупките, бе Саудитска Арабия – с 68%.