Начало » Пазари » Зърно
05.08.2021 г.

Драстично поскъпване при пшеницата на черноморските пазари

С близо 20 долара скок в цената на пшеницата в Русия и Украйна само за 10 дни
Драстично поскъпване при пшеницата на черноморските пазари

Развитието на международните зърнени пазари за краткия период, изминал от началото на новата 2021/22 маркетингова година (от 1 юли за пшеницата), се характеризираше с  драматични обрати и много висок ценови волаталитет, обусловен преди всичко от засилената спекулативна активност на борсите в Чикаго и Париж и провокирана от климатичния фактор.

До 12 юли основните зърнени култури следваха низходящ ценови тренд, повлиян от очакваното увеличение на добивите от хлебно и фуражно зърно в глобален мащаб в основните страни производителки. При пшеницата в началото на юли низходящият вектор се засили  предвид очакванията за увеличено предлагане  от черноморския регион и преди всичко от  Русия и Украйна.  В началото на юли прогнозните данни за производството на пшеница там изглеждаха много оптимистично. Летвата за Русия например беше качена до  84-86 млн.т, което означаваше  изкачване до нов исторически връх.

В началото на юли Организацията на ООН по прехрана и земеделие тези дни  отбелязва, че през юни 2021 г. е регистрирано първото в рамките на една календарна година понижение на глобалния индекс на ФАО за цените на зърнените храни.

Ала спокойствието на зърнените пазари не продължи  дълго. Сигналът за промяна в тренда и този път дойде от Чикаго Спекулантите започнаха усилено да пазаруват фючърсите на пшеница на най-голямата зърнена борса в света веднага след публикуване на доклада на Министерството на земеделието на САЩ (USDA) за състоянието на глобалния зърнен баланс.

Прогнози на CAPA за цените на слънчогледа и царевицата

Оповестените на 12 юли актуализирани  данни за реколтата от пшеница в Щатите, втори по значимост доставчик за световния пазар, тотално се разминаха с оптимистичните пазарни нагласи за добива от около 52-53 млн.т. В новата редакция на баланса на САЩ прогнозата беше сведена до 47,5 млн.т само, което е с 4,2 млн.т под нивото набелязано в в предишния юнския доклад, а това е  дори с 2,2 млн.т по-малко от количеството ожънато от американските фермери през чиналата година.

Надеждите за трайно установяване на по-топло и най-вече по-сухо време в залетите от поройни дъждове територии на Стара Европа и най-вече Франция не се оправдаха. Ситуацията в Русия също се влоши, но поради необичайно сухото и горещо време.

В края на юли американският Съвет по качеството на пшеницата (Wheat Quality Council ) констатира, че средният добив от пролетна пшеница в Северна Дакота, основният щат производител, се срина до най-ниското равнище от 30 години насам. Напрежението на пазара  още повече се засили след като стана ясно, че високите цени не можаха да отблъснат големите купувачи (Египет, Алжир, Саудитска Арабия, Йордания) и те продължиха да пазаруват хлебно  зърно в началото на август въпреки галопиращите във възходяща посока регионални и международни цени.

В края на миналата седмица пазарът на пшеницата получи нова голяма порция адреналин. Най-авторитетните руски аналитични компании SovEcon и IKAR (Институт за конюнктура на аграрните пазари), а също така и аналитичният център към най-големия руски превозвач „Русагронтранс” рязко редуцираха оценките за добива и износа на пшеница от Русия през 2021/22 г. вследствие на продължителната липса на дъжд и рекордно високите температури.

Най-актуална към днешна дата е оценката на SovEcon за производството на пшеница в РФ през 2021/22 г. – 76,4 млн.т, с драматичните 5,9 млн.т под нивото на предишната прогноза.

Рязкото влошаване на перспективите на руското производство и износа буквално изстреляха нагоре цените на пшеницата в нашия регион. Според търговски източници в рамките само на 8-10 дни експортните котировки „продава” на пшеница на база FOB дълбоководно черноморско пристанище скочиха с близо 20 долара  и достигнаха $260-265/т  за зърно 12,5% протеин. За справка, през същия период на 2020 г. цените на руското и украинското хлебно зърно гравитираха към $205-207/т FOB.

Важно е да се отбележи, че  през втората половина на юли като основни фактори, провокирали ценовото рали в САЩ и в Европа, се посочваха сушата в пшеничения пояс на САЩ и неблагоприятната ситуация с френската реколта. През последните няколко дни на преден план като основен подкрепящ цените фактор категорично излезе рязкото поскъпване на пшеницата в черноморския регион и преди всичко в Русия и Украйна.

Богата житна реколта в Румъния

На 3 август 2021 г. септемврийският контракт пшеница затвори на борсата в Париж ( Euronext) на равнище EUR 228,50/т, поскъпване с близо 20 евро в сравнение с нивото от края на юли и с близо 50 евро над нивата от същия период 2020 г. С 21-22 евро скочиха и експортните котировки на френска пшеница 11,5-12,5% проетин - до EUR235/т FOB Руан сутринта на 4 юли ( Е UR 180 /т – към 4.08.21 г. ). Търговците коментират, че през близките дни е възможно поне временно прекъсване на ценовото рали, тъй като според тях големите купувачи не са готови да приемат новия  доста по-висок праг на експортните цени.

На последния търг за внос на мелничарска пшеница, проведен на 2 август, най-големият вносител на пшеница в света Египет напазарува само 60 хил. тона румънско мелничарско зърно по цена с 15 долара по-висока в сравнение с реализираната предишна тръжна процедура – по $261,49/т FOB.

В същото време за някакъв динамичен обрат  в тенденциите на  пазара все още никой не говори, а напоследък за напрежението в региона допринасят и песимистичните новини от южната ни съседка.

Тези дни службата за външни пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) намали оценката си за размера на реколтата от пшеница в Турция с 500 хил. тона в сравнение с очакваното в юлския доклад на USDA равнище, до 16,5 млн.т, а това е почти с 2 млн.т по-малко в сравнение с резултата от предходния сезон.          

Игор Валентович

Драстично поскъпване при пшеницата на черноморските пазари
16491
 

Последни материали
Виж
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
За социални заведения в община Хасково
Пчеларско сдружение дари 150 килограма мед за поредна година
Промени в наредбата за превоз на непреработена земеделска продукция
Свързани материали
Виж
Полша вади на търг 1000 тона от стратегическите запаси за удържане на цените
Маслото в ЕС поскъпна до небето
Ръстът е сдържан от поевтиняването на културата на международните пазари
Изкупните цени на царевицата в Украйна продължават да се повишават
Закупени са над 800 000 тона при планирани под 600 000
Хлебната пшеница поскъпна на търга в Саудитска Арабия
Заради силната конкуренция от преработващите заводи за малката реколта
Ябълките за износ от Украйна поскъпнаха рязко през сезона
Повишаването на изкупните цени засега обаче е предпазливо и незначително
Недостатъчното предлагане спря поевтиняването на слънчогледа в Украйна
Основен доставчик на зеленчуци е Турция пред Полша и Нидерландия
Вносът на картофи в Украйна скочи близо 2 пъти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини