Закриването на съдилища в малките населени места има за цел да повиши компетентността при вземането на решения по съдебни казуси, но как това ще се отрази на бизнеса и живота и дали новата съдебна карта ще повлияе на живота в селските райони? С тези въпроси Фондация „Смарт Агростарт“ се обръща до земеделските производители, за да изпълни проекта, насочен в услуга на земеделците, под название „Съдебната реформа си ти“.
Експертите са подготвили анкета към заетите в земеделието и живущите в селските райони, с която да обобщят мнението им по готвената нова съдебна карта на България.
На пръв поглед един чисто юридически въпрос се оказва от голямо значение за сектора, тъй като е възможно да се стигне до закриване на редица съдилища в малките населени места.
Считате ли, че това ще затрудни достъпът до съд на земеделците, които нерядко спорят за земи или се защитават срещу санкции и откази на администрацията? Или смятате, че е по-добре споровете ви да се решават от по-отдалечен, но по-квалифициран съд? По тези и още въпроси, можете да дадете мнение в анкетата на следния линк – https://smartagro.bg/survey/nova-sadebna-karta/.
Секторът формира немалка част от икономиката на страната, а ефективната съдебна система е задължителна предпоставка за добрата бизнес среда в една държава. Затова от Фондация „Смарт Агростарт” си поставят за цел тези заинтересовани групи да бъдат включени при взимането на решенията за промени.
Темата с новата съдебна карта на България беше доста обсъждана през последните месеци, като срещу избрания нов модел възроптаха редица съсловия, дори някои кметове на малки населени места. В крайна сметка се стигна и до оставки във Висшия съдебен съвет, а въпросът как най-ефективно да се разпределят съдилищата, засега остава нерешен.
Включете се в анкетата и изразете мнението на сектора! Попълването й ще даде възможност за обобщаване и анализ на данните, за да им се даде по-голяма гласност и те да станат част от предложенията за промени, които са част от съдебната реформа.
Проект „Съдебната реформа си ти!“ е съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд и Оперативна програма „Добро управление“.