След като в началото на юни тази година приключи последният прием на проекти за целево подпомагане на земеделските стопани, засегнати през миналата и тази година от Ковид кризата, Синор.бг попита фонд „Земеделие” колко са подадените проекти и на какъв етап е одобрението.
Припомняме, че по подмярка 21.1 "Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани COVID 1 от мярка 21 „Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани и малки и средни предприятия, които са особено засегнати от кризата, предизвикана от COVID-19“ миналата година имаше два приема. Остатъчният ресурс беше минимален, затова и тази година приемът е само един и то за земеделци, които през 2020 г. не получиха никакво подпомагане.
В периода на прием, който продължи от 17 май и приключи на 4 юни, заявления са подали 1 161 фермери, като исканата сума е около около 2,5 млн. лв., така че определеният бюджет няма да бъде надхвърлен, съобщиха от фонда. Бедата е там, че на критериите отговарят малко стопани, защото заделеният бюджет надхвъря 14 млн.лв, а са кандидатствали малцина.
Проектите са в етап на обработка, така че не можаха да ни обяснят каква част от тях са в областта на животновъдството и каква – в растениевъдството.
Изключително малко са подадените проекти
За допустимите кандидати размерът на финансовата помощ е в зависимост от установената одобрена площ със съответната земеделска култура по схемите за обвързано подпомагане за Кампания 2020 или размера на установената допустима за подпомагане площ по СЕПП за Кампания 2020 г. за културите, които не се подпомагат по схемите за обвързана подкрепа.
Размерът на подпомагането за животновъдите се определя от броя на установените допустими животни от съответния вид по схемите за обвързано подпомагане за Кампания 2020 и схемата за преходна национална помощ за овце майки или кози майки, обвързана с производството за Кампания 2020.
Един земеделски стопанин може да получи не повече от левовата равностойност на 7 хиляди евро подпомагане по подмярка COVID 1 за повече от една от изброените дейности. Финансовата помощ по мярката се изплаща под формата на еднократна сума.
По подмярка COVID 1 се подпомагат земеделски стопани, които са особено засегнати от кризата, предизвикана от пандемията от коронавирус в секторите - „Плодове и зеленчуци", „Маслодайна роза" „Винени лозя", „Декоративни растения" и „Животновъдство" (говеда, биволи, овце и кози).
Всички кандидати следва да имат регистрация по реда на Наредба 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани.
Допустими за подпомагане за прием през 2021 г. по подмярка COVID 1 са земеделски стопани, които са кандидатствали за подпомагане по схемите за директни плащания през Кампания 2020 и отговарят на поне едно от следните условия:
- Нямат подадено заявление за подпомагане в рамките на предходния прием по мярката през 2020 г.;
- Имат подадено заявление, но не са получили подпомагане в рамките на предходния прием по мярката през 2020 г.