Първите 2 случая на заразяване на домашни прасета с болестта „африканска чума по свинете” (АЧС) бяха регистрирани в Германия, съобщи списание Spiegel, като се позова на изявление на министерството за защита на правата на потребителите в провинция Бранденбург, граничеща с Полша. Случаите са във ферми в окръзите Шпрее-Найсе и Меркиш-Одерланд. Заболяването бе потвърдено в четвъртък вечер с изследване на проби в Института „Фридрих Льофлер”, действащ като национална референтна лаборатория, след като бе засечено в държавната лаборатория „Берлин-Бранденбург”. От германското министерство на селското стопанство също потвърдиха случаите.
България е отличник в ЕС в борбата с АЧС
От института обявиха, че причината за заразяването на прасетата в двете ферми засега остава „неясна”. Неговият директор д-р Томас Метенлайтер обаче заяви, че за съжаление двата случая не са особена изненадващи. „Очакваше се заразата да достигне домашното поголовие още от откриването ѝ сред дивите свине в Германия през септември 2020 г.”, коментира Метенлайтер.
Фермата в Шпрее-Найсе е биологична с 200 прасета, докато в тази в Меркиш-Одерланд има само 2 животни. В по-голямата АЧС е открита в труп на животно в рамките на контролната програма за откриване на болестта. И за двете ферми са наложени веднага ограничителни мерки от компетентните ветеринарни органи, като ще бъдат унищожени всички животни в тях. Въведени са зони, в които е забранено движението и транспортирането на живи свине и продукти от свинско.
До момента в Бранденбург бяха потвърдени 1267 случая на АЧС само в диви прасета.
Според министъра за защита на правата на потребителите в провинцията Урсула Нонемаер сега е важно колкото се може по-бързо да бъде открита причината за предаването на заболяването на домашните свине, като местните власти са започнали разследване. Основните версии са две – от диви прасета или от Полша, където от години се откриват случаи на заразяване с АЧС на прасета в домашни стопанства.
АЧС е широко разпространена в Азия, особено в източната част на континента, както и в Централна и Източна Европа и в Африка на юг от Сахара. До момента жертви на заболяването са стотици хиляди домашни и диви прасета в Европа и милиони в Азия.