В момента сектор „Животновъдство“ оцелява, целта е да започне да се развива и да постига по-добри резултати. Това заяви служебният заместник-министър на земеделието Крум Неделков пред журналисти, след като днес откри седмото издание на Националния събор на овцевъдите в България, съобщиха от пресцентъра на агроведомството.
По време на тази среща изпълнителният директор на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация НОКА проф. Иван Станков е потърсил съдействието на новата власт за създаване на строг контрол при издаването на ушни марки на животните. „Проблемът с мнимите стада е огромен, защото официално представените данни за 1,3 милиона овце в България са нереални”, е посочил Станков. Според него този брой е около 1,1 милиона овце. Ще припомним, че чрез далаверите с фалшивите марки се точат субсидии, затова и реално работещи фермери настояват за промяна в контрола.
В тази връзка зам. министър Неделков е съобщил, че е разпоредил анализ на резултатите от проверките в животновъдни обекти. „Открият ли се грешки, ще се търси начин за поправянето им, където и да са били по веригата. Вече има предварителни данни за някои от нарушенията. Те ще бъдат оповестени, когато анализите приключат”.
Пореден шамар за дребните животновъди
На този етап проверките показали някои фрапиращи данни като разминаване в броя на декларираните животни в рамките от 50 до 70% в някои от стадата. Ще се направи анализ дали проблемът е в работата на ветеринарния лекар, който вкарва данните в системата „ВетИС или причините са във фермера, който поради някаква причина е завишил изкуствено броя на животните”, посочил зам. министърът.
И е добавил, че „е възможно да има и техническа грешка, всичко е въпрос на анализ. Излизам от академичните среди, където винаги говорим с факти. Заключенията, които правим са обосновани на фактически доказателства“, категоричен бе той.
Неделков уточнил също, че за два месеца проблемите в сектор „Земеделие“ не могат да се решат изцяло, но целта е да се направят максимален брой проверки за откриване на нарушения. По този начин следващото ръководство на МЗХГ ще има яснота къде трябва да се наблегне, така че констатираните грешки да не се повтарят.
„Обикновено помощта по програма de minimis се предоставя на земеделските стопани в този период на годината. Не знам поради какви причини средствата, равняващи се на близо 30 млн. лв, са разпределени още през месеците януари и началото на февруари на 2021 г.“, каза още Крум Неделков.