Само преди дни на страницата на министерството на земеделието бяха публикувани въпроси от потенциални кандидати в последния прием по подмярката за инвестиции в земеделки стопанства 4,1, започнал в средата на април с краен срок за подаване на проекти септември т.г. На всеки въпрос експертите са дали съответния отговор, което би ориентирало фермерите в поредния прием на проекти по ПРСР.
От отговора на първия въпрос става ясно, че независимо каква инвестиция правите по подмярка 4.1 за „Инвестиции в зеземедлски стопанства, сте длъжни да се снабдите с документ 17 „Решение за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда”, издадени по реда на законите за опазване на околната среда, за биологичното разнообразие или за водите.
Дори инвестицията ви да е само за покупка на касети за прибиране и съхранение на продукцията (бокс палети), вие трябва да разполагате с документ 17, издаден от Районната инспекция по околна среда и водите, намираща се в региона на седалището на фирмата ви. Това съобщават от министерството на земеделието в отговор на различни въпроси, зададени от кандидати за инвестиции в земеделски стопанства.
На интернет страницата на агроминистерството е публикуван пълен списък с общи документи, които трябва да се подготвят при кандидатстването. Също там може да намерите и принципно становище с изх. № 04-00- 3055/26.04.2021 от Министерство на околната среда и водите, което се отнася до проектни предложения с инвестиции само за земеделска техника. Становището е обществено, достъпно за всички кандидати на следния адрес: https://www.mzh.government.bg/bg/politiki-iprogrami/programi-za-finansirane/programa-za-razvitie-naselskite-rayoni/. Кандидатите с проектни предложения само за земеделска техника трябва да приложат посоченото становище към подаваното проектно предложение.
Удължаването на срока на приема
Въпрос на друг фермер е свързан с изискването за минимум 6-годишен срок за аренда, наем или собственост на трайните насаждения, за които кандидатът ще кандидатства за покупка на техника по подмярка 4,1.
„Нашето дружество планира инвестиции в трайни насаждения и има сключен договор за аренда за 8 стопански години. Договорът е сключен на 1 април 2021г. и влиза в сила от момента на подписването му за срок от 8 /осем/ стопански години, считано от 1.10.2021 година до 01.10.2029 година. Договорът за аренда отговаря ли на горепосочените изисквания в точка19.2 от Условията за кандидатстване, предвид факта, че за стопанската 2020-2021 г. имотите се обработват от друг земеделски стопанин, но на етап разглеждане на проектното предложение, те ще се стопанисват и обработват от нашето дружество? ”
Отговорът на министерството на земеделието е, че според „Условията за допустимост на дейностите“, където е посочено, че документът за ползване на имота трябва да е със срок не по-малко от 6 години, считано от датата на подаване на проектното предложение.
Същият фермер има още един въпрос и се отнася до приложение 1, където са посочени разходите за хладилни складове за съхранение на готовата продукция. Това означава ли, че за този тип разходи финансовата помощ се увеличава с до 25 на сто, питат земеделците. Отговорът на агроведомството е, че съгласно т. 1.1, буква „а“ и т. 1.2., буква „ а“ от раздел 10. „Процент на съфинансиране“ от Условията за кандидатстване „За инвестиционни разходи в обхвата на Приложение 1, с изключение на сменяема прикачна техника, финансовата помощ се увеличава с до 25 на сто“.
Животновъд пита дали в процедурата по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ в обхвата на Критерии за оценка №4.4 , т.2.2 „Цифровизация и модернизация на производствените машини и оборудване” попадат следните инвестиции - силозни стопанства за съхраняване на фураж за собствени нужди, фуражни кухни и фуражни модули за микродозиране , като се има в предвид, че съгласно тълкуванието на Приложение 1 от насоките критерият включва „Инвестиции, свързани с изграждане в земеделското стопанство на автоматизирани системи, използвани в отделните фази по отглеждане на животни - хранене, доене, поене, почистване, дезинфекция и др.“ Според животновъда по-горе описаните инвестиции водят до автоматизиране при производството на фураж за собствени нужди.
Отговорът на министерството е, че описаните инвестиции не са включени в Приложение 1 от условията за кандидатстване по процедурата.