Странно решение е взето днес на среща на заместник-министъра на земеделието Крум Неделков с фермерката от Болярово Ана Петрова, която единствена преди три години по време на чумата по овцете в Югоизточна България не позволи стадото й да бъде евтаназирано. Тогава Българската агенция по безопасност на храните унищожи хиляди овце и кози с мотива да се спре разпространието на заразата.
Семейството на Петрова тогава се барикадира и не позволи на ветеринарните лекари да влязат в имота й.
Протестът й беше подкрепен от хора от региона, а Петрова и досега води дела, с които иска да докаже, че не е нарушила законите, тъй като нейната ферма беше заличена от регистрите на Българската агенция по безопасност на храните БАБХ. Припомняме, че с решение на ВАС от юни миналата година решението на областната дирекция по храните в Ямбол за отписването й от регистъра беше отменено.
Днешната среща в агроминистерството очевидно има за цел да възстанови правата на овцевъдката. Но е напълно необяснимо защо ще бъдат взети повторни кръвни проби от животните на Ана Петрова от Болярово, след като са минали цели три години и едва ли има антитела, които да докажат отсъствие на болестта.
Ана Петрова и адвокатите й са благодирили за организираната среща и за това, че служебното правителство внася нова линия за решаването на въпроса, който залежава от 2018 г.
Компенсациите след другата чума - по свинете
Участие в разговорите е взел и изпълнителният директор на БАБХ Деян Стратев, който също е обещал действия по казуса.
Шефът на БАБХ е обяснил също, че новото ръководството ще работи за и в полза на гражданите в пълна координация с МЗХГ.
Припомняме, че през месец юли 2018 г. БАБХ обявиха 7 огнища на чума по дребните преживни животни в община Болярово, обл. Ямбол и в село Кости, общ. Царево, обл. Бургас. По тази причина бе издадена заповед за евтаназиране на стадата в района, където животновъдството е основен поминък на хората. Заради болестта бяха унищожени над 2 хиляди животни. Стадото на Ана Петрова обаче беше опазено от доброволци.
Във връзка с темата за обезщетение на фермерката, поради пропуснати ползи стана ясно, че ще бъде потърсена и възможност за финансово подпомагане.