Начало » Новини » Страната

До 20 юли 2021г. ще се проведат изпитите за нови ловци

Синор.БГ / 08.06.2021 г.
До 20 юли 2021г. ще се проведат изпитите за нови ловци

От 7 юни до 20 юли 2021г. ще се проведат изпитите за придобиване на право на лов, съгласно Закона за лова и опазване на дивеча. Повече от 5 000 са кандидат-ловците за тази година, които ще бъдат препитвани след завършен курс на обучение и практическа подготовка. 

Изпитите ще се провеждат на места, посочени от ловните сдружения по график, предложен от регионалните дирекции по горите и утвърден от Изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/. На една изпитна дата имат право да се явят не повече от 25 човека, като теоретичната и практическа част са на две различни дати.

Теоретичният изпит включва три нива - тест, писмен и устен изпит, като за явяване на всяко следващо ниво трябва да бъде издържано предходното. За 90 минути кандидатите трябва да отговорят на 104 въпроса, които обхващат темите от програмата за теоретична подготовка на бъдещите ловци: дивечознание; ловно законодателство; дивечоразвъждане; стопанисване и опазване на дивеча; начини, методи и средства за ловуване; оръжезнание; ловна кинология; болести по дивеча и оказване на първа медицинска помощ. 

Писменият изпит включва два въпроса от различни раздели на преподавания материал. Кандидатите, допуснати до устен изпит отговарят на уточняващи въпроси на комисията, които са свързани с развитите от тях писмени въпроси. Само издържалите теоретичната част имат право да се явят на практически изпит, който включва стрелба по силует на дивеч (заек) и стрелба по асфалтови панички (дисциплина скейт). За успешно издържал се счита резултат от минимум 6 точни изстрела от 10 изстрела.

Протоколът с данните от изпитите се отразява в интернет-базираната информационна система на ИАГ.  

Изпитната комисия издава на лицата, издържали успешно изпитите, удостоверение за придобито право на лов по образец, утвърден от Изпълнителния директор на ИАГ. 

Тези, които не са издържали изпитите, могат да се явяват на такива следващата година след преминаване на нов курс за подготовка. 

Правото на ловуване се упражнява от ловци, които притежават членска карта и билет за лов, заверени за съответната календарна година, както и разрешително за лов. 

В рамките на изпитната сесия ще се провеждат интензивни проверки от страна на експерти на ИАГ с целта предотвратяване на неточности и нарушения в провеждането на изпитите за придобиване право на лов.

До 20 юли 2021г. ще се проведат изпитите за нови ловци
23526
 

Последни материали
Виж
Симеон Радев за реакцията на Русия
България празнува 140 години от Съединението на България
При ръст от едва 72 на сто в тонажа на доставените животни
Приходите от износа на едър рогат добитък от Украйна скочиха двойно
Добрата реколта от зърно в общността се отрази по същия начин на вноса
Износът на мека пшеница от ЕС се срина почти наполовина през юли и август
Полезни съвети
Есенно третиране на почвата срещу фитофтора
Заради натоварения туристически трафик и смъртния случай край Ябълково
Ограждат пореден път край Кюстендил срещу безстопанствени животни
Иззети са дългоцевни ловни оръжия, термоприцели, супресори и боеприпаси
Заловиха трима бракониери при 2 акции в национален парк само за ден
Свързани материали
Виж
12% от животните вече са с турска ваксина и ще бъдат убити
Овцевъди към БАБХ: Предлагате бърза или бавна смърт на овцете, и друго няма
Предстоящо
От 5 до 7 октомври в Пловдив ще се проведе 9-та международна конференция по винен туризъм
Турция откри риболовния сезон 2025-2026, очаква се износа да достигне 2 милиарда долара
Аграрен Университет-Пловдив
От 1 септември се вдига наема на студентските общежития
Заседание на Областната епизоотична комисия
Тежко! Шарка по овцете, птичи грип и затворен екарисаж в област Пловдив
ИАРА
Купуват патрулни лодки за борба с нелегалния риболов
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини