Начало » Новини » Страната
30.05.2021 г.

Ден на пшеницата 2021 ще се проведе в Разград

Ден на пшеницата 2021 ще се проведе в Разград

Под мотото “Да правим отговорно земеделие” ще се проведе традиционният Ден на пшеницата 2021, организиран от “Сортови семена” - Разград. Събитието ще бъде на 4 юни (петък) от 10 часа на опитното поле в землището на гр. Кубрат (по пътя Кубрат-Русе, срещу стопанството на "Сортови семена" ЕАД).

Организаторите ще покажат над 50 сорта пшеница, ечемик и тритикале селекция на Добруджанския земеделски институт - Генерал Тошево, КWS Momont, LG, Косад Семанс България, Saaten Union, Syngenta, както и сръбска селекция Biogranum, която се представя за първи път в България.

Освен най-новата европейска, българска и сръбска селекция, от компанията ще представят и портфолиото си от семена, които ще предложат за стопанската 2021/2022 г. - общо 25 сорта с по 2 - 3 генерации.

“Събитието ще протече под мотото “Да правим отговорно земеделие”, като така искаме да отправим предизвикателство и към науката, и към земеделците - да произвеждат зърно така, че да вредят минимално на околната среда и в същото време да имат рентабилно производство. Трябва да работим за това интензивното зърнопроизводство да върви ръка за ръка с опазването на околната среда и оползотворяване на отпадъците”, каза Мариела Йорданова, изпълнителен директор на „Сортови семена“ - Разград.

В контекста на бъдещата Зелена политика на ЕС, в стопанствата ще трябва да се прилагат иновативни технологии за пестене на торове, препарати и семена. Идеята на организаторите по време на събитието, заедно с партньорските компании, е именно да дадат препоръки на зърнопроизводителите за рационална сеитба, пръскане и торене на културите. “Категорично не говоря за забрана на препарати за растителна защита, а за алтернативи и за умно, научно обосновано и премерено действие на ПРЗ, торове, семена и оползотворяване на остатъците”, уточни Мариела Йорданова. 

Според Йорданова, която е зърнопроизводител с дългогодишен опит, земеделските стопани трябва да правят почвени изследвания на полетата си и спрямо резултатите от тях, да  предприемат действия за технологиите на производство.

“Идеята ми дойде след като направихме почвени проби в нашите полета и видяхме, че те са свръхзапасени с Калий. И вместо да продължаваме всяка година да ги подхранваме допълнително, започнахме да търсим начин как да усвоим този Калий. В същото време в почвата ни липсва Азот и търсим начини за подобряването им в това отношение”, сподели Мариела Йорданова и допълни: Целта не е на всяка цена да отговорим на маркетинга нa фирмите за ПРЗ - използвайте по 2-3 активни вещества. Блок по блок, сорт по сорт трябва да се следят посевите и да се предприемат действия”. 

В унисон с мотото “Да правим отговорно земеделие” в Деня на пшеницата, организаторите ще заложат изцяло на еко рекламни материали, изработени от памук, слама, рециклирана хартия. А в края на събитието гостите ще могат да опитат здравословна храна, произведена в стопанството на Мариела Йорданова – хляб, сирене и мед!

Ден на пшеницата 2021 ще се проведе в Разград
9058
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Не подценявайте житните мухи – продължение
Остават неожънати малко над 6000 декара с царевица
В Добричко вече засяха над милион декара с пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини