Начало » Новини » Страната
30.05.2021 г.

Ден на пшеницата 2021 ще се проведе в Разград

Ден на пшеницата 2021 ще се проведе в Разград

Под мотото “Да правим отговорно земеделие” ще се проведе традиционният Ден на пшеницата 2021, организиран от “Сортови семена” - Разград. Събитието ще бъде на 4 юни (петък) от 10 часа на опитното поле в землището на гр. Кубрат (по пътя Кубрат-Русе, срещу стопанството на "Сортови семена" ЕАД).

Организаторите ще покажат над 50 сорта пшеница, ечемик и тритикале селекция на Добруджанския земеделски институт - Генерал Тошево, КWS Momont, LG, Косад Семанс България, Saaten Union, Syngenta, както и сръбска селекция Biogranum, която се представя за първи път в България.

Освен най-новата европейска, българска и сръбска селекция, от компанията ще представят и портфолиото си от семена, които ще предложат за стопанската 2021/2022 г. - общо 25 сорта с по 2 - 3 генерации.

“Събитието ще протече под мотото “Да правим отговорно земеделие”, като така искаме да отправим предизвикателство и към науката, и към земеделците - да произвеждат зърно така, че да вредят минимално на околната среда и в същото време да имат рентабилно производство. Трябва да работим за това интензивното зърнопроизводство да върви ръка за ръка с опазването на околната среда и оползотворяване на отпадъците”, каза Мариела Йорданова, изпълнителен директор на „Сортови семена“ - Разград.

В контекста на бъдещата Зелена политика на ЕС, в стопанствата ще трябва да се прилагат иновативни технологии за пестене на торове, препарати и семена. Идеята на организаторите по време на събитието, заедно с партньорските компании, е именно да дадат препоръки на зърнопроизводителите за рационална сеитба, пръскане и торене на културите. “Категорично не говоря за забрана на препарати за растителна защита, а за алтернативи и за умно, научно обосновано и премерено действие на ПРЗ, торове, семена и оползотворяване на остатъците”, уточни Мариела Йорданова. 

Според Йорданова, която е зърнопроизводител с дългогодишен опит, земеделските стопани трябва да правят почвени изследвания на полетата си и спрямо резултатите от тях, да  предприемат действия за технологиите на производство.

“Идеята ми дойде след като направихме почвени проби в нашите полета и видяхме, че те са свръхзапасени с Калий. И вместо да продължаваме всяка година да ги подхранваме допълнително, започнахме да търсим начин как да усвоим този Калий. В същото време в почвата ни липсва Азот и търсим начини за подобряването им в това отношение”, сподели Мариела Йорданова и допълни: Целта не е на всяка цена да отговорим на маркетинга нa фирмите за ПРЗ - използвайте по 2-3 активни вещества. Блок по блок, сорт по сорт трябва да се следят посевите и да се предприемат действия”. 

В унисон с мотото “Да правим отговорно земеделие” в Деня на пшеницата, организаторите ще заложат изцяло на еко рекламни материали, изработени от памук, слама, рециклирана хартия. А в края на събитието гостите ще могат да опитат здравословна храна, произведена в стопанството на Мариела Йорданова – хляб, сирене и мед!

Ден на пшеницата 2021 ще се проведе в Разград
9493
 

Последни материали
Виж
Проблем е недостигът на хидроинженери
14 студенти по „Хидростроителство“ ще могат да получат стипендии от „Напоителни системи“
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Свързани материали
Виж
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Най-актуална прогноза за зърнената реколта в ЕС през 2025 г.
Доставката на партида фуражна бе договорена с частно споразумение
Южнокорейски мелници закупиха на търг хлебна пшеница от САЩ
Цените в Украйна продължават да растат благодарение и на доставките за Азия
Квотата за внос на царевица в Турция с ниско мито е почти изчерпана
Малко не достигна на българското зърно да спечели съревнованието
Хлебната пшеница продължи да поевтинява на търга в Йордания
Царевицата в Украйна стана по-скъпа от хлебната пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини