Добивите от засетите през есента зърнени култури в Турция вероятно ще се окажат над средния показател за последните 5 години, но под нивата от миналата година, сочи прогнозата от май на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS). Напълно възможно е през юни да се стигне до значителна корекция в посока на понижение, тъй като забавянето в развитието на растенията увеличава уязвимостта на културите от топлинния стрес. Освен това нивата на водохранилищата са ниски, предизвиквайки опасения за летния сезон.
Експертите на MARS очакват през тази година добивите от мека пшеница в Турция да намалеят с 1,8% спрямо миналогодишните до 2,87 тона от хектар. Спрямо средния показател за последните 5 години обаче се предвижда ръст от 4,1%. За твърдата пшеница оценката е за спад от 1,9% на годишна база и за ръст от 3,1% спрямо средния 5-годишен показател до 3,12 тона от хектар.
В района на централен Анадол сеитбата на пшеницата започна късно заради сушата през октомври, ноември и отчасти през декември. Валежите през март смекчиха донякъде зимната суша, но ниските температури в края на март и началото на април задържаха допълнително развитието на посевите. През май метеорологичните условия се подобриха, подпомагайки частично възстановяването на растенията. Неблагоприятните условия през пролетта като цяло обаче доведоха до слабо набиране на биологична маса и силно задържане на растежа на културите, което може да изложи формиращата се реколта на повишен риск от топлинен стрес в края на юни.
В югоизточните региони на Турция метеорологичните условия бяха благоприятни за развитието на пшеницата с достатъчно валежи и малко по-високи от обичайните температури. Това компенсира отчасти лошите перспективи за добивите от пшеница в Анадола.