Начало » Новини » Страната
28.05.2021 г.

Бозуков: Не се постигна споразумение по реформата за Общата селскостопанска политика

След Съвета на министрите
Бозуков: Не се постигна споразумение по реформата за Общата селскостопанска политика

Снимка: Министерство на земеделието

Съветът на министрите по земеделие и рибарство на Европейския съюз и Европейският парламент не постигнаха споразумение в преговорите по пакета за реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП 2023-2027 г.). Това съобщи министърът на земеделието Христо Бозуков от Брюксел  рано тази сутрин, след като разговорите между страните бяха прекъснати.

Заседанието на Съвета на министрите на Европейския съюз по земеделие и рибарство продължи две денонощия, като в дискусията по пакета за реформата на ОСП след 2020 г. не бе постигнато съгласие.

По време на преговорите министър Бозуков ясно очерта т. нар. „червени линии“ за страната ни. „Най-важни приоритети за България в новата ОСП 2023-2027 г. остават преходната национална помощ и обвързаната подкрепа. Възможността за промяна на референтния период за преходната национална помощ ще позволи по-добро насочване на подпомагането, но остава отворен въпросът за запазване на 50% бюджет от нивата й от 2013 г. По отношение на обвързаната подкрепа 13+2% е най-ниското ниво, което бихме могли да подкрепим“, категоричен бе министърът.

„Подкрепяме заделянето на 20 % от средствата за директни плащания за еко-схеми с обучителна фаза за първите 2 години и гъвкавост за прехвърляне на неусвоените средства към други схеми – за директни плащания и развитие на селските райони”, обяви още служебният министър. И допълни, че „трябва да се запази текущото ниво от 30% бюджет за интервенции, свързани с околна среда и климат, които да включват плащания за райони с природни и други ограничения“.

Становище на Вишеградската група

Министър Бозуков допълни, че при определянето на минималния задължителен праг за финансиране на тези интервенции, трябва да се вземе предвид стартовата позиция и конкретните условия в държавите членки.

България подкрепи задължителното прилагане на преразпределително плащане, както и предвиждането на възможност за отразяване на спецификите на структурата на стопанствата във всяка от страните от ЕС. Министърът обясни, че предложението на председателството за минимален процент от 7,5% преразпределение на плащанията е балансираното решение. По думите му, опасенията на страната ни са, че паралелното завишаване на бюджетите за еко-схеми и за преразпределителни плащания ще доведат до намаляване на базовото плащане, което е основната форма за подкрепа на дохода на фермерите.

Страната ни е и за запазване на не по-високо от 15% равнище на разходите по оперативните програми за интервенции, свързани с екологични цели. По този начин нивото ще бъде реално изпълнимо от организациите на производители.

Супер триалогът през март т.г.

„Настояваме европейското финансиране за организации и групи в други сектори извън сектора на плодовете и зеленчуците да се запази на 10% от стойността на предлаганата на пазара продукция от всяка група или организация на производители“, подчерта  министър Бозуков.

От пресцентъра на Съвета на ЕС съобщиха, че преговорите ще продължат през юни. Основните дискусионни точки, по които участниците в триалога разговаряха последните 48 часа, включват социалната обвързаност, насочването на плащанията и зелената архитектура. Въпреки че беше постигнат напредък в няколко области, редица ключови въпроси останаха нерешени. Поради това беше решено преговорите да бъдат отложени до следващото заседание на министрите на земеделието и рибарството.

Бозуков: Не се постигна споразумение по реформата за Общата селскостопанска политика
9353
 

Последни материали
Виж
С бюджет от 5 млн. евро МЗХ ще отвори прием по мярката за предотвратяване на щети от горски пожари и природни бедствия
Ечемикът е над 1,05 милиона тона
Над 5,77 милиона тона е реколтата от пшеница досега, прибрани са 78% от площите
Липсата на пазар свива сектора
Николай Гайдов: Пчелите и пчеларите сме в будна кома
Обсъждане на промени в Закона за еврото
Факири да са, търговците не биха могли от 8 август да изписват цените в евро и лева
Няма ги обаче високите цени от последните години, не достига и качествено семе
Фермерите в Полша продължиха да разширяват засетите площи с картофи
Повечето от дейностите са с естетическа цел
Министерството на земеделието ще ремонтира дома си за 200 хил. лв.
Свързани материали
Виж
Ечемикът е над 1,05 милиона тона
Над 5,77 милиона тона е реколтата от пшеница досега, прибрани са 78% от площите
След днешната среща в Брюксел
Проданов: ЕК ни предлага със 100 млрд. евро по-малък бюджет и силно орязани тавани на плащанията
Сливат аграрните пари с тези на Кохезионния фонд
Според ЕК бюджетът за земеделието след 2027 г. се запазва, според анализатори се намалява
Държавите само ще решават как да разпределят средствата
Кошмарът, че Брюксел ще вкара парите за земеделие в общ гигански фонд, утре ще се сбъдне?
Утре ЕК ще обяви плановете си за 2028-2034 г.
На 12-то място сме по размера на средствата, които ЕК разпределя по ОСП
Окончателно ЕП ще гласува доклада през септември
Евродепутатите настояват за увеличен бюджет на ОСП след 2027 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини