Начало » Новини » Страната
06.05.2021 г.

Намалява броят на земеделските стопанства и продължава окрупняването им в България

Стопанствата са увеличили използваната земеделска площ
Намалява броят на земеделските стопанства и продължава окрупняването им в България

Стопанствата в България са увеличили използваната земеделска площ (ИЗП) с 9% през последните 10 години. Това показват предварителните данни от преброяването на земеделските стопанства през 2020 г. В сравнение с анкетирането, проведено през 2010 г., когато използваната площ е била 3.62 млн. ха, през 2020 г. тя е 3.96 млн. ха. Средната площ на едно стопанство в страната нараства до 33 ха, при 10 ха, отчетена през 2010 г.

През 2020 г. обработваемата земя на открито e 3 318 600 ха. От тях близо 60 % са зърнено-житните култури, а техническите заемат 31%. Тенденцията към увеличаване на площите на зърнено-житните култури се запазва и през 2020 г. Те са с 11% повече спрямо 2010 г. и с 24% повече спрямо 2003 г. От зърнено-житните култури най-голям остава относителният дял на пшеницата, а от техническите – на слънчогледа.

Дребните фермери произвеждат над една трета от храните в света

През 2020 г. животновъдните стопанства, отглеждащи селскостопански животни, птици и пчелни семейства, са около 71 500. В тях се отглеждат над 608 хил. говеда, 244 хил. кози, 1 276 800 овце и 642 хил. свине. Предварителните данни показват увеличение с 6% на говедата през 2020 г. в сравнение с 2010 г. През 2020 г. средният брой на отглежданите животни в стопанствата е значително по-висок спрямо предходните периоди. При говедата увеличението достига до 20 животни на стопанство, на козите – до 21, на овцете – до 58, а на свинете – до 190.

Броят на земеделските стопанства в България, които отговарят на критериите, определени в Закона за преброяването, e 132 400. В сравнение с 2010 г. се отчита намаление, което обаче по никакъв начин не води до намаляване на земеделската дейност в страната. То се дължи на увеличението на използваната земеделска площ (ИЗП) от едно стопанство, както и от увеличение на средния брой на отглежданите животни в стопанствата. Намаляването на броя на земеделските стопанства и окрупняването им е процес, наблюдаван във всички държави членки на ЕС. За сравнение – тенденция за намаление се отчита и в ЕС в последните години до преброяването през 2020 г. Броят на стопанствата в държавите членки е намалял с около една четвърт в периода от 2005 г. до 2016 г. В страните от ЕС са престанали да съществуват около 4.2 млн. стопанства, огромна част от които – около 85 %, са били малки стопанства с размер под 5 ха.

Преброяването на земеделските стопанства в България стартира онлайн на 1 септември и приключи на 18 декември 2020 г.  В първите 18 дни  преброяването се извърши чрез предоставяне на данни по интернет от земеделските стопани. 2 738 се регистрираха в информационната система за преброяването и попълниха електронния въпросник на 100% с помощта на уеб-базираното приложение. До 18 декември 2020 г. преброяването продължи чрез събиране от анкетьори на данни за земеделските стопанства, включени в списъка за анкетиране.

В началото на 2022 г. ще бъдат подготвени и разпространени детайлни резултати от изследването, съгласно Закона за преброяването на земеделските стопанства в Република България през 2020г. Евростат ще започне да публикува резултати през втората половина на 2022 година. Държавите членки на ЕС имат срок до 31 март 2022г. да представят данните от преброяването на Евростат.

Намалява броят на земеделските стопанства и продължава окрупняването им в България
10224
 

Последни материали
Виж
Приканват също Комисията да създаде специален еврофонд за компенсиране на загубите
Държавите на първа линия до Украйна с призив към ЕК да въведе защитни мерки срещу прекомерния внос
Пчелите го произвеждат с магия
Защо медът не се разваля?
Позиция за Съвета на ЕС по земеделие и рибарство
България протестира срещу високите квоти за внос на храни от Украйна
Решения на Министерския съвет
Горските предприятия ще внасят по-малка вноска във фонда за строеж на пътища до края на 2025 г
Решения на Министерския съвет
ТОЛ камерите ще снимат незаконно движещите се в аварийните ленти
Позиция на Копа и Коджека
Фермерите в ЕС с важни забележки по пътната карта за екологичните кредити
Свързани материали
Виж
Да се въведат защитни мита
Обединени земеделци искат въвеждане на минимални изкупни цени за агро продуктите
С най-висок скок е цената в Югозападния район
Земеделската земя поскъпна с 95 лв./дка през 2024 г., рентата падна
Турция счупи рекорд в селскостопанското производство и се нареди в топ 7-те страни
Започва датското председателство
Пазарът и протеиновите култури ще са тема на Съвета на земеделските министри
Доклад на Синор.БГ
Законопроектът за агрохранителната верига е като Ферари без двигател. Няма да запали!
Украинските фермери ще се учат на ЕС стандартите
Ново споразумение с Украйна запазва квотите за чувствителни земеделски продукти
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини