От всеки 6 фермери в света петима притежават под 2 хектара земя, обработват едва 12% от всички масиви със селскостопанско предназначение, но произвеждат около 35% от ханите в света, се посочва в съобщение на Организацията за земеделие и прехрана, цитирано от електронното издание AgroPortal. Приосът на дребните земевладелци в осигуряването с храни обаче се различава силно по страни – в Китай той достига 80%, докато в Бразилия и Нигерия пада до едноцифрен процент.
В новото изследване са представени оценки за размера на фермерските стопанства – около 70% от всички ферми, притежаващи около 7% от всички масиви със селскостопанско предназначение, раполагат с площ до 1 хектар, докато 14% от фермите, обработващи 4% от земите, притежават между 1 и 2 хектара, а 10% от фермите, обработващи 6% от земите, разполагат с между 2 и 5 хектара. Същевременно големите ферми с площи над 50 хектара, които са 1% в света, обработват над 70% от масивите със селскостопанско предназначение, при това почти 40% от селскостопанските земи са собственост на ферми с по над 1000 хектара.
„Без съмнение съществените регионални различия подчертават важността на общото ниво на икономическото развитие. Размерите на фермите обикновено се увеличавта с нарастване на средното ниво на националния доход: 99% от фермерските стопанства в страните с високо ниво на доходи са с площ над 5 хектара в сравнение с едва 28% в страните с ниски нива на доходи”, отбелязват от агенцият към ООН.
Показателни са и регионалните и местните фактори. В региони като Южна Азия и държавите от Африка, разположени на юг от пустинята Сахара, малките фермерски стопанства заемат доста по-голям дял от селскостопанските земи от средния показател за света.
При това размерите на фермите далеч не винаги са определящи и за производството на отделните стоки. В Монголия например фермите, които не са собственост на едно домакинство, а работят като предприятие или организация, произвеждат 90% от пшеницата. В Танзания пък има едва няколко големи ферми, обработващи едва 7%от селскостопанските земи, но те произвеждат 80% от пшеницата и 63% от чая в страната”,уточняват от ортанизацията.
„Изключително важно е да се избегне използването на изразите „семейни фермерски стопанства” и „малки фермерски стопанства” като взаимозамеяеми. Повечето семейни ферми наистина са малки, но някои от тях са големи и дори много големи”, заяви заместник-директорът на отдела за икономика на селското стопанство и храните в организацията Марко Санчес. Осъвременени оценки сочат, че в света има над 608 млн. семейни фермерски стопанства, които притежават между 70% и 80% от селскостопанските масиви в света и произвеждат около 80% от храните в света в стойностно изражение.