Максималното количество слънчогледово олио за износ от Украйна до края на селскостопанския сезон 2020-2021 г., приключващ на 31 август, е 5,38 млн. тона, става ясно от приложение към меморандум, подписан от министерството за развитие на икономиката, търговията и селското стопанство на страната и асоциацията „Укролияпром”, съобщи електронното издание АПК-Информ. „Определено е количество, което трябва да даде възможност за осигуряване на вътрешния пазар с достатъчно слънчогледово олио до края на сезона. По-нататък числото в приложението към подписания меморандум ще се коригира в зависимост от развитието но ситуацията на пазара. Ще подчертая, че това е по-добрият вариант, отколкото въвеждането на квоти и забрани”, изтъкна Степан Капшук, президент на асоциацията.
Капшук е убеден, че компромисът между представителите на управляващите в Украйна и маслодайния бранш трябва да успокои донякъде пазара, но няма смисъл да се очаква спад в стойността на готовата продукиця тъй като суровината за производството ѝ вече е изкупена на високи цени. „Подписването на меморандума е компромисно решение, както и потвърждение, че на вътрешния украински пазар има достатъчно количество слънчогледов олио. Потвърждаваме, че то само ще нараства. Разбира се, не и без финансови загуби за компаниите-производители на олио”, посочи той, имайки предвид наскоро подписаното споразумение за стабилизиране на цените на хранителните стоки в Украйна.
Напоследък в страната се появиха спекулации за въвеждане на забрана за износа на олио, посрещната на нож от производителите. Проектопостановление в този смисъл бе подготвено от украинското правителство. В крайна сметка се оказа, че спекулациите са имали основания, тъй като дори след подписването на приложението към меморандияма от министерството за развитие на икономиката, търговията и селското стопанство на Украйна внесоха законопроект за въвеждане на нулева квота върху износа на олио от страната. Всичко това съдейства единствено за повишаване на цените за износ, като в средата на миналата седмица само за ден нерафинираното олио поскъпна с 50 долара за тон FOB, след като в продължение на 2 седмици се колебаеше в рамките на 1500-1510 долара за тон, а за доставки през май и юни скочи до 1580-1600 долара за тон FOB при търсене на ниво 1530-1550 долара за тон. Голямата разлика в цените на търсенето и предлагането само подчертава нервността и неяснотата на пазара. Очакванията на участници на пазара обаче са, че цените ще вървят само нагоре, тъй като традиционно в края на сезона предлагането на олио намалява, коментират от електронното издание Latifundist, базирайки се на проучвания на компанията за пазарни анализи и прогнози Refinitiv (бившият отдел за финанси и анализи в „Ройтерс”, в който агенцията си запази дял от 45% при обособяването му като отделно юридическо лице – бел. ред.).