Начало » Важно за фермера » Растениевъдство

След месец се подават заявките за застраховане на виненото грозде

Фонд „Земеделие”
Синор.БГ / 16.04.2021 г.
След месец се подават заявките за застраховане на виненото грозде

sinor

От 17 май до 15 юни 2021 г. ще се проведе прием на заявления за предоставяне на финансова помощ по мярка „Застраховане на реколтата“ от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (НППЛВС) 2019 – 2023 г., съобщиха от министерството на земеделието, за да могат лозарите да се подготвят навреме с документите.

По тази помощ кандидатстват само собствениците на винени сортове грозде. Допустими за финансиране са застрахователни рискове като неблагоприятни климатични условия (слана, буря, градушка, заледяване, силен и проливен дъжд и тежка суша), природни бедствия, загуби, причинени от животни, болести по растенията или нашествия от вредител, както и загуби, причинени от пандемии при хората.

Допустими са лозари - физически или юридически лица, както и групи и организации на физически или юридически лица. Преди подаването на документи във фонд „Земеделие“ производителите трябва вече да са застраховали реколтата си в избрана от тях застрахователна компания.

Обиране реколта на зелено

Финансовата помощ, която кандидатите могат да получат, представлява процент от застрахователната премия, в зависимост от вида застраховка, която са сключили.

До 80% от стойността на застрахователните премии ще получават производители за застрахователни полици, включващи загуби, причинени от природни бедствия. До 70% ще бъде подпомагането за кандидати, застраховали реколтата си срещу неблагоприятни климатични условия, загуби, причинени от животни, болести по растенията или нашествия от вредител и загуби, причинени от пандемии при хората. Също до 70% ще получават и лицата, сключили комбинирана застраховка за неблагоприятни климатични условия и природни бедствия.

Допустимият максимален размер на застрахователното обезщетение за единица площ, върху която се изчислява нормативно определената застрахователна премия, се определя за всяка финансова година със заповед на министъра на земеделието, храните и горите. Тя се изготвя въз основа на официална статистическа информация за средните изкупни цени на виненото грозде през предходните 3 винарски години и за получените средни добиви от единица площ за същите периоди.

Образци на документите за предоставяне на финансова помощ по мярка „Застраховане на реколтата“ са публикувани на интернет страницата на ДФ „Земеделие“.

Документи по мярката ще се подават лично или чрез упълномощено лице в Централно управление на ДФ „Земеделие“, ул. "Гусла" 3, отдел „Вино, промоционални програми и лицензии“, след предварително записан час на един от следните телефони: 02/81 87 513, 02/8187 514 и 02/8187 534. С цел избягване на големи струпвания от хора от фонда предупреждават лозарите да спазват стриктно предварително записаните часове, както и да носят лични предпазни средства.

След месец се подават заявките за застраховане на виненото грозде
11423
 

Последни материали
Виж
Абсурдни аналогии
В Гърция черешите са 5 пъти по-евтини от България – въпреки слабата реколта
Новият редовен кабинет
Абровски благодари на Христанов за свършеното през последните 78 дни
Договорени са общо 132 000 тона на 2 партиди с доставка през септември
Фуражната царевица поевтиня на търга в Южна Корея спрямо предишния
Дъждовното време проваля руската сеитба на фона на рекордното предлагане от Аржентина
Противоречиви тенденции на пазара за слънчоглед и слънчогледово масло
Ще има нови тържища, кооперативи, санкции
Румен Радев обеща всеобхватна защита на фермерите
124 депутати подкрепиха новия кабинет
Опозицията в парламента посочи Пламен Абровски като човек със спорна биография
Свързани материали
Виж
Приключва на 9 юни
Започва прием на заявления за подпомагане в застраховането
Само 933 земеделци се възползват от помощта
ДФЗ преведе на застрахованите фермери до 70% от стойността на полиците
До 15 август се подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Въпроси-отговори
До 15 август ДФЗ отговаря на въпроси за субсидиране на застрахователните премии
От днес стопаните могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Подготовка за Еврозоната
МЗХ обръща парите по интервенцията за застраховане в евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини