Българската агенция по безопасност на храните е подготвила нова наредба за условията и минималните изисквания за отглеждане и участие на животни в циркове, вариетета и други увеселителни заведения и за необходимите професионални умения на лицата, които се грижат за тези животни. Проектодокументът е изключително обширен и по него ще се приемат предложения от всички засегнати страни до 5 юни тази година, съобщиха от министерството на земеделието.
Според проекта и цирковите животни ще имат идентификационни номера на ушите, подобно на стадата, които се отглеждат за изхранване на населението.
А собствениците на увеселителните заведения са длъжни да осигуряват ветеринарномедицинско обслужване на животните, да спазват изискванията за хуманно отношение към животните, за отглеждане, придвижване и транспортиране на животните; да удовлетворяват техните биологични потребности и да полагат грижи за запазването и при необходимост размножаването им; да осигуряват свободно движение между вътрешните и външните съоръжения, както и движение, съобразено с вида им, включително и възможности за катерене, лягане, чесане, търкане, усамотяване, криене и други.
От тях се изисква още да осигуряват свободен достъп до вода и храна, съобразено с вида и физиологичното състояние на животните; да осигуряват нормално анатомично и физиологично развитие и да спомагат за поддържане на тяхната репродуктивна способност; да настаняват животните съобразно вида и поведението им; да предоставят необходими условия за отглеждане при придобиване на ново животно; да не допускат причиняване на болка и/или страдания на животните; да не използват в представления животни, които показват трайни признаци на страдание и животни, които не могат да се приспособят, да бъдат използвани в представления; да осигуряват безопасно разстояние от външни дразнители; да осигуряват зона, в която животното може да се скрие от публика, когато не е на представление; да не провокират поведенчески смущения и заболявания, обусловени от отглеждането; да предотвратяват бягството на животни, като изготвят правила за реакция при бягство на животни; да изолират достъпа на външни лица и животни;
Да предотвратяват всяка възможност за самонараняване на животните и да не допускат контакт на животните с електрическата инсталация на съоръженията.
Отделно са поставени и изискванията за помещенията, в които животните ще се отглеждат. Длъжни са за поддържат база данни за животните, включваща броят на различните видове животни и ушните марки за всеки екземпляр; произход и начин на придобиване на животните; дата на придобиване, раждане или излюпване, смърт, размяна и бягство на животните; причините за всеки смъртен случай на животни и мн. др.
Огромни са изискванията към храната, към начина на отглеждане включително и за раждането на животни. Разписани са задълженията към персонала, който ще се грижи за животните. Отделни са изискванията за отглеждане на бозайници, влечуги, хищници, животни от рода на поровите, кучета, котки и др.