Птицевъдният бранш ще се възстановява бавно през следващите месеци заради високото си ниво на зависимост от сектора на общественото хранене, достигащо 35%, се посочва в последната тримесечна прогноза на специализираната в кредитирането на селскостопанския сектор холандска финансова институция Rabobank, цитирана от електронното издание EuroMeatNews. Според експертите на банката това ще стане, след като държавите започнат постепенно да премахват ограниченията върху сектора на общественото хранене, докато увеличават контрола си върху разпространението на коронавируса.
България е втора в ЕС по процентен ръст на поголовието от овце през 2020 година
Същевременно редица фактори, сред които птичият грип, високите цени на фуражите, намаляването на птиците за разплод и свръхпредлагането на някои пазари ще възпрепятстват сектора. „В държавите, където няколко от тези разрушителни фактора действат едновременно, цените на бройлерите достигнаха високи нива. Някои правителства предприеха намеса на пазара, за да защитят икономиките си от инфлация”, заяви Нан-Дърк Мълдър, старши анализатор за протеините от животински произход в Rabobank.
Най-добро поне засега е положението в птицевъдния бранш в САЩ, Мексико, Япония и Русия, докато свръхпредлагането създава проблеми за птицевъдите в Европейския съюз, ЮАР и Тайланд, сочат анализите на финансовата институция.
Птичият грип е проблем за част от най-големите производители в ЕС, но също и за тези в Русия и Източна Азия. Огнищата на заболяването пречат на обичайната търговия с яйца за мътене, еднодневни пилета и птиче месо в Европа и това ще се отрази на производството през следващите месеци. Същевременно възстановяването на поголовието от свине в Китай и Виетнам може да доведе до спад в търсенето на птиче месо там.
От финансовата институция посочват като решаващи задачи за производителите дисциплинираното планиране в посока та увеличаване на предлагането, съсредоточаването върху понижаване на производствените разходи, ефективността на производството и комбинирането на фуражите, както и подготовката за големи колебания в търсенето заради решенията на някои правителства по отношение на ограничителните мерки за борба с коронавируса.