Месец преди изтичането на срока на действие на настоящите автономни търговски мерки (АТМ) производителите и търговците на селскостопански и хранителни продукти от ЕС призовават Европейската комисия да обмисли уроците от последните три години при оформянето на следващия етап на търговските ни отношения с Украйна. Целта трябва да бъде да се осигури икономическата жизнеспособност на производителите от ЕС, като същевременно се проправи път за успешно и перспективно партньорство - такова, което насърчава синергиите и интеграцията между две селскостопански сили.
От самото начало на войната ЕС признава своята решаваща роля в подкрепата на Украйна в нейната защита, а оттам и на останалата част от Европа. В тези трудни времена продължаващата подкрепа за Украйна е от съществено значение. Въпреки това, за да бъде тази подкрепа устойчива - и за евентуалната интеграция на Украйна в ЕС, под каквато и да е форма - е също толкова важно да се гарантира, че европейските земеделски стопани и производители няма да бъдат оставени да поемат непропорционално голяма част от тежестта. В противен случай рискуваме да отслабим селскостопанския сектор на ЕС и неволно да засилим глобалните позиции на Русия в дългосрочен план.
Либерализирането на търговията с Украйна оказа значително отрицателно въздействие върху няколко жизненоважни селскостопански и производствени сектора на ЕС. Въпреки че достъпът на Украйна до пазара на ЕС имаше за цел да подкрепи нейната икономика, в действителност много европейски производители - особено в сектори като зърнени култури, захар, птиче месо, яйца, етанол и мед - бяха подложени на силен натиск. Тези производители са изправени пред падащи цени поради свръхпредлагане на пазара, намаляващ пазарен дял, логистични ограничения и нарастващи производствени разходи, предизвикани от войната, което застрашава икономическата им жизнеспособност, като същевременно позволява на Русия да се възползва от празнината, оставена от отсъствието на Украйна на ключови пазари в Северна Африка и Югоизточна Азия.
Приоритет повече от всякога е да се гарантира, че икономическата жизнеспособност на производителите от ЕС не е застрашена от неограничен внос, като същевременно се подкрепи възстановяването на достъпа на Украйна до нейните традиционни пазари - в противен случай ЕС и Украйна, двама от водещите производители на селскостопанска храна в света, ще бъдат принудени да се конкурират в рамките на едно и също пазарно пространство, като по този начин ще бъдат подкопани дългосрочните стратегически интереси и на двамата партньори преди присъединяването на Украйна към ЕС. Ето защо призоваваме за преразглеждане на Споразумението за асоцииране, с което да се установят ТКВ, подобни на тези отпреди войната.
Настоящия призив е от името на следните европейски асоциации:
AVEC - Асоциация на преработвателите на птиче месо и търговията с птиче месо в страните от ЕС
CEFS - Европейска асоциация на производителите на захар
CEPM - Европейска конфедерация за производство на царевица
CIBE - Международна конфедерация на европейските производители на цвекло
COPA-COGECA - Обединен глас на земеделските производители и техните кооперативи в Европейския съюз
ePURE - Европейска асоциация за възобновяем етанол
EUWEP - Европейски съюз за търговия на едро с яйца, яйчни продукти, птици и дивеч
iEthanol - Европейска асоциация за промишлен етанол и напитки