Начало » Новини » Страната
03.04.2021 г.

Евтиният внос от Полша и Литва натиска цената на картофите в Украйна

Заради високото си качество те все още се продават над 20 цента за килограм
Евтиният внос от Полша и Литва натиска цената на картофите в Украйна

На украинския пазар расте предлагането на вносни картофи и това принуждава местните производители да понижават цените на своята продукция, коментират анализатори на проекта „АПК-Информ: зеленчуци и плодове”. По данни от всекидневните наблюдения на проекта цените на едро на картофите в Украйна са паднали до 7,5-9 гривни (27-32 цента) за килограм – с около 10% под нивото от края на миналата работна седмица. Причината е в ниските цени на картофите, внасяни от Полша и Литва, които се предлагат по 7 гривни (25 цента) за килограм, но при закупуване на големи количесва цената нерядко пада до 6,5 гривни (23 цента). При това трябва да се отбележи, че в момента цените картофите в Украйна вече са с 25% по-ниски, отколкото в началото на април 2020 г. А вземайки предвид достатъчно големите количества вносни картофи на пазара, украинските фермери не изключват възможността и за допълнителното поевтиняване на зеленчука.

Техниката на GRIMME Group за отглеждане на картофи, предлагана за тази година

Понижаването на цените на картофите в края на сезона не е съвсем типично за Украйна. Напротив, след пробирането на останалите в складовете партиди продукцията с ниско качество вече е продадена, картофите със стандартно качество остават все по-малко на пазара и обикновено цената им започва да се повишава рязко. През настоящия сезон обаче положението е съвсем различно.

„Както вече многократно бе съобщено, през 2020 г. в Полша бе събрана достатъчно богата реколта от картофи, а качествените показатели на продукцията остават на високо ниво дори през последните месеци от отиващия си сезон. При това вследствие на наложените карантинни ограничения полските производители не успяха да реализират планираните количества картофи на вътрешния си пазар. И тук се намеси още едно положително качество на полските производители – те не се опитват да гонят свръхпечалби и не повишават цените на своите картофи, а именно това им помогна да се задържат успешно на украинския пазар през целия селскостопански сезон 2020-2021 г. Същевременно украинските производители губят последните си надежди да продадат останалите далеч не идеални картофи на високи цени. Качеството на оставащите партиди украински картофи губи позиции с всеки изминал ден и единственият изход от положението е да започнат да предлагат отстъпки на купувачите”, коментира Александър Хорев, ръководител на проекта.

А за нас остава да се чудим защо подобен специалист е ръководител на проекта, след като цената на картофите в Полша бе паднала до 4 евроцента за килограм и производителите им вероятно си хвърлят шапките от радост да ги продават толкова скъпо в Украйна, па макар и без „свръхпечалби”. При това не бива да забравяме проблемите с реализирането на миналогодишната реколта от картофи в България и дали при тези цени конкуренцията на украинския пазар не би била достатъчно изгодна и за родната продукция. 

Евтиният внос от Полша и Литва натиска цената на картофите в Украйна
9816
 

Последни материали
Виж
Министър Тахов ще обсъди с колегите си от Източна Европа споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна
И произвеждаме, и внасяме най-много домати
Вносът на плодове е почти два пъти по-голям от българското производство според МЗХ
Шестнадесет европейски организации призоваха ЕК да опрости Регламента за обезлесяване
Лозарите получават още един ден
Фонд „Земеделие“ възстанови достъпа до СЕУ и се извини
С най-висок скок е цената в Югозападния район
Земеделската земя поскъпна с 95 лв./дка през 2024 г., рентата падна
80% от костилковите край Дунав са в Букурещ
Николай Колев: Малкото способни хора, които останаха в Русе, си ги крадем един от друг
Свързани материали
Виж
Пълнени картофи по панагюрски
Ще отпадне ли забраната за манкозеб?
Близо 1,4 млн. лева за борба с теления червей са преведени по сметките на картофопроизводителите
Практика
Загърляне на картофите – защо и кога трябва да се прави?
Краен срок за прием на заявления за борба с теления червей по картофите
Председател на Асоциация
Мартин Балулов: Снеговете във Варненско спасиха посевите, има надежда за реколтата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини