Ако метеорологичните условия не са по-лоши от дългосрочните средни, производството на маслодайни култури в държавите-членки на Европейския съюз през тази година може да нарасне с близо 11% спрямо миналата до до 30,36 млн. т., се посочва в последната прогноза на анализатори на Европейската комисия. Очаква се това да се случи въпреки относително слабо разширяване на засетите площи с маслодайни култури в сравнение с 2020 г., които при това ще останат под средния показател за последните 5 години.
Най-благоприятни изглеждат перспективите при слънчогледа, където предвижданията са засетите площи в ЕС да се разширят с 1,8% спрямо миналата година и с 6,7% спрямо средния 5-годишен показател до 4,55 млн. хектара, а реколтата да нарасне с 24% до 10,82 млн. тона. Ако то се оправдае, производството на слънчоглед ще надхвърли и средния резултат от последните 5 години с 12,1%.
Проблемите при рапицата през последните 2 години, породени от необичайно сухото време в основни производствени региони в ЕС, изглежда продължават да отказват фермерите от маслодайната култура. Прогнозата на експертите н ЕК е за свиване на засетите площи с рапица в ЕС с 0,1% спрямо миналата година до 5,16 млн. хектара, както и спад от 10,5% спрямо средния 5-годишен показател. Въпреки това очакванията са реколтата да се увеличи с близо 3,5% до 16,68 млн. тона на фона на зимните валежи и очертаващите се по-високи добиви от рапица в държавите-членки на ЕС. Дори при това положение обаче тя ще остане с 4,6% пос средния 5-годишен показател.
Предвиждането на анализаторите на ЕК за производството на соя в ЕС е за увеличение с малко над 10% до 2,87 млн. тона. Ако то се оправдае, реколтата ще надхвърли средния резултат от последните 5 години със 7,6%.