Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
10.03.2021 г.

Десет процента от земята в България е с риск за трайно пустееща

Анализ ЕК
Десет процента от земята в България е с риск за трайно пустееща

sinor

Доклад на Федералния институт по земеделска икономика, селски и планински изследвания в Германия показва тенденции за нарастване на изоставянето на земеделските земи от фермерите в Европейския съюз до 2030 г. Основните изводи сочат, че близо 30% (около 56 милиона ха, или 560 милиона декара) от земеделските площи в ЕС са изложени на умерен риск от изоставяне на земя. А до 2030 г. ефективното изоставяне на земята в рамките на ЕС-27 може да достигне общо 5 милиона ха, или 50 млн. дка. Или това е 2,9% от използваната в момента земеделска площ от 173 милиона ха, се посочва в анализа, представен от пресцентъра на ЕП.

Това проучване дава ясна картина за това как обработването на земята в ЕС ще намалява. Въз основа на кабинетни проучвания и казуси този изследователски проект извършва анализ на двигателите и ефектите от явлението, обмисля смекчаващи действия, които да бъдат приложени чрез политиките на ЕС, по-специално ОСП, и очертава различни сценарии за промени в земеползването, използвайки като променливи изменението на климата, глобализацията на пазарите и голяма здравна криза.

Според анализа около 30% от земеделските площи в ЕС в момента са изложени на умерен риск от изоставяне на земя, като такива области съществуват в почти половината от държавите-членки на ЕС. Страните, които са най-силно засегнати от по-високи нива на изоставяне на земя (близо 30% от районите с висок или много висок риск), са Австрия, Кипър, Естония, Финландия, Гърция, Латвия и Румъния.

Данните за България също не са особено обнадеждаващи. Защото процентът на земята, която по никакъв начин не би могла да бъде изоставена, не е толкова висок, колкото очаквахме. Докато в Белгия например за 60 процента от земята няма риск да бъде изоставена, то в България този процент е 29. А в Люксембург в графата за нулев риск попада 100% от обработваемата земя.

В момента 10% от българската земя е в графата с висок и много висок риск за опустяване. Половината от сега обработваната земеделска земя е с нисък риск да бъде изоставена, което все пак успокоява. Други 10 процента обаче са с висок риск да станат пустеещи.

Изоставянето на земя е местно явление със сложен набор от двигатели, включващи биофизични, земеделски, структурни, пазарни, регионални, институционални и политически фактори, се посочва в анализа. Вредните ефекти от изоставянето на земя могат да застрашат бъдещето на полуестествените местообитания, се посочва още в доклада. Докато инструментите на политиката на ОСП могат да помогнат за смекчаване на изоставянето на земи, тяхното въздействие върху промените в земеползването, концентрацията на производството и изоставянето се различава между видовете ферми и производствените групи.

Общо за държавите в ЕС тези земи се намират в отдалечените райони, планините, островите, крайбрежните и слабо населените райони, припомнят анализаторите. Преобладаването на нисък и висок риск от изоставяне на земя за обработваема земя, трайни насаждения и пасища не зависи особено от вида на земната покривка, а по-скоро от географията. За разлика от това хетерогенните земеделски райони са засегнати от висок риск, независимо от тяхното местоположение или география.

Ще има ли поземлен данък в България

Въпреки че изоставянето на земя може да доведе до вредни въздействия върху околната среда, които могат да застрашат бъдещето на полуестествените местообитания, качеството на земеделските земи с висока природна стойност, зелените коридори, свързващи обектите НАТУРА 2000 и културно важните ландшафти, това може в същото време да има и благоприятни резултати , напр. относно биологичното разнообразие и опазването на местообитанията.

В тази връзка прилаганите политики на ОСП са положителни, но те могат да имат различни ефекти върху процеса и степента на изоставяне на земята, посочват експертите.

Ако механизмите на първи стълб от ОСП могат да смекчат изоставянето на земята чрез подържане на високи доходи, то неадекватното насочване и по-големият дял на финансова подкрепа за крупните стопанства, а не за малките и средни ферми би могло да увеличи изоставянето на обработваемите площи, се посочва още в доклада.

Мерките по Втория стълб от ОСП са по-фокусирани върху справяне с пространствените предизвикателства, затова и бъдещите политики са особено важни за държавите членки. Политическите инструменти за облекчаване на ефектите от климатичните промени и други външни фактори трябва включват подобряването на земеделските условия (програми за образование и обучение, по-висока финансова сигурност, по-нисък праг за подпомагане на малки ферми, нови източници на инвестиции и по-лесен достъп до земя).

Задължителна е и подкрепата за райони с природни ограничения (ANC), с по-добро приспособяване за справяне с риска от изоставяне на земя плюс мерки за горското стопанство и околната среда, които трябва да бъдат адаптирани към различните уязвимости в различните региони.

Важно е също да се насърчават новите видове услуги и неземеделски дейности в селските райони, а също и инвестиции в инфраструктура на селските райони, които следва да се развиват, като се използват синергии между различните европейски структурни инвестиционни фондове (ЕСИФ), прилагани между политиките за земеползване и регионално развитие.

Десет процента от земята в България е с риск за трайно пустееща
12909
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Проекти
Предвижда се данък върху земеделските земи в границите на населените места
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини